Mary Celeste – A szellemhajó évszázados rejtélye, ami sértetlenül, legénység nélkül sodródott

szellemhajó
PUBLIKÁLÁS: 2024. november 14. 18:30
A Mary Celeste szellemhajó legendája évszázadok óta foglalkoztatja a közvéleményt, ugyanis a hajó sértetlenül, ép rakománnyal, de legénység nélkül sodródott az óceánon. Mi történt vele, és a legénységgel? Utánajártunk a rejtélynek.
A Mary Celeste szellemhajó esete a világ legnagyobb rejtélyei közé tartozik - illusztráció Forrás: Shutterstock/Shutterstock AI

Mary Celeste – A szellemhajó évszázados rejtélye

A Mary Celeste egy amerikai hajó volt , amelyet elhagyva találtak 1872. december 5-én, mintegy 740 kilométerre az Azori-szigetektől. A fedélzeten tartózkodó tíz ember sorsa rejtély maradt.
A hajót 1861-ben építették Spencer's Islanden, Kanadában, és eredetileg az Amazon nevet kapta.

Miután 1861. május 18-án vízre bocsátották, számos szerencsétlenség történt.

Az első út során a kapitánya tüdőgyulladást kapott, majd meghalt, a hajó pedig többször megsérült, leginkább 1867 októberében, amikor zátonyra futott a Cow Bay-ben, Cape Breton szigetén. A következő évben az Amazont eladták az amerikai Richard W. Hainesnek, aki átnevezte Mary Celeste- nek.

A hajó az elkövetkező néhány évben jelentős szerkezeti változásokon ment keresztül, és végül eladták egy csoportnak, amelybe Benjamin Spooner Briggs kapitány is tartozott.

A sorsdöntő utazás

1872. november 7-én a Mary Celeste útnak indult New York városából, több mint 1700 hordó alkohollal Genovába, Olaszországba. A fedélzeten 10 ember tartózkodott, köztük Briggs kapitány, a felesége és a kétéves lányuk. A következő két hétben a hajón zord időjárással szembesültek.

Az utolsó, november 25-i naplóbejegyzés szerint a Mary Celeste körülbelül 11 kilométerre volt az Azori-szigetektől. Tíz nappal később a hajót a brit Dei Gratia hajó vette észre. A hajó legénysége felszállt a Mary Celeste- re, és elhagyottan találták. Bár több mint 1 méteres víz volt a raktérben. Bár ez a mennyiség nem okozott volna pánikot a legénység körében, a hajó így is alkalmas volt a feladatára.

Tovább fokozta a rejtélyt, hogy a rakomány és a személyes holmik nagyrészt sértetlenek voltak, bár egy mentőcsónak hiányzott. Úgy tűnt, hogy a hajót gyorsan elhagyták. A Dei Gratia legénysége a Mary Celeste hajóval a mintegy 1482 kilométerre lévő Gibraltárba hajózott. Ott a brit hatóságok nyomozást folytattak, amely végül nem talált bizonyítékot szabálytalanságra.

A Mary Celeste (még mint Amazon) egy 1861-es festményen Forrás: Wikipédia/ismeretlen festő, talán Honore Pellegrin alkotása

Elméletek a sodródó hajóról – Arthur Conan Doyle novellája keltette fel a figyelmet a közvéleményben

A rejtély felkeltette a figyelmet, de 1884-ben vált híressé, amikor Arthur Conan Doyle megjelentette „J. Habakuk Jephson nyilatkozata" című rövid történetét a Marie Celeste nevű szellemhajó túlélőjéről.
Beszámolója szerint egy bosszúvágyó egykori rabszolga ölte meg az utasokat. Bár ez pusztán fikció volt, sok elméletet terjesztettek elő a történtek magyarázatára.

A legtöbb azonban valószínűtlennek tűnt.

Nem volt nyoma erőszaknak vagy hiányzó rakománynak, ami kétségbe vonja a zendülés, gyilkosság és kalózkodás állításait.

Ezen túlmenően semmi sem támasztotta alá azt az állítást, hogy alkoholgőzök okozta robbanás okozta a hajó elhagyását.

Valószínűbb az, hogy Briggs kapitány tévesen azt hitte, hogy a hajója túl sok vizet vesz fel, és hamarosan elsüllyed. Ezt az elméletet alátámasztotta az a tény, hogy a szondát – amelyet a raktérben lévő víz mennyiségének meghatározására használtak – a fedélzeten fedezték fel, ami arra utal, hogy közvetlenül a hajó elhagyása előtt használták. Ráadásul a hajó egyik szivattyúján a baj jelei mutatkoztak, mert szétszedték.

A szondázó rúd hibás leolvasása és egy nem működő szivattyú arra késztethette Briggs kapitányt, hogy a hajó süllyed, és elrendelte, hogy hagyják el. Ekkor egy szerencsétlenség történhetett a hosszú csónakban, aminek következtében mindenki elpusztult.

Arthur Conan Doyle, a Sherlock Holmes írója ültette át a köztudatba a hajó történetét - illusztráció Forrás: Shutterstock/Art fantasy

A Mary Celeste sorsa

Annak ellenére, hogy szerencsétlennek tartották, a Mary Celeste továbbra is üzemben maradt, és számos tulajdonosváltáson ment keresztül, mielőtt GC Parker kapitány megvásárolta. 1885-ben szándékosan behajózott vele egy Haiti melletti zátonyra, egy biztosítótársaság átverésére irányuló terv részeként. Amikor a hajó nem süllyedt el, a hatóságok felfedezték a tervét. A Mary Celeste azonban javíthatatlanul megsérült, és a zátonyon maradt, ahol felemésztette az enyészet – írja a Britannica.com.

Popkultúra

A Mary Celeste számos történetet és könyvet ihletett. Ez volt az alapja olyan filmeknek is, mint A Mary Celeste rejtélye (1935) Lugosi Béla főszereplésével és a Mary Celeste kísértete (2000). A Mary Celeste igaz története (2007) pedig egy tévés dokumentumfilm.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.