
Sci-fi-ből valóság? Az ötlet, hogy szállodát építsenek a világűrben, nem új keletű. Már a '60-as években is álmodoztak erről a NASA mérnökei. Az igazi áttörés azonban az utóbbi években jött, amikor a magánűrutazás és a SpaceX, a Blue Origin, valamint a Virgin Galactic révén a világűrbe való eljutás már nem kizárólag az asztronauták kiváltsága lett. Innen már csak egy lépés volt, amíg megálmodták a jövő nyaralóhelyeit, a Földön kívüli kényelmet kínáló űrhoteleket.
Az egyik legismertebb űrhotel-terv a Voyager Station, amelyet az Orbital Assembly Corporation álmodott meg. A forgó, 24 modulból álló, gyűrű alakú, mesterséges gravitációjú űrállomás akár 400 vendéget is fogadhatna, rajta éttermekkel, bárokkal, sőt sportolási lehetőségekkel. A szálloda építése várhatóan 2026-ban kezdődik, az egyes részlegeket lifttel kötnék össze. A tervek között az űrbéli kiruccanás anyagi vonzatának optimalizációja is szerepel, hogy ne legyen nagyságrendekkel drágább, mint egy óceánjárón való kiruccanás, vagy egy családi vakáció Disneylandben.
Az űrutazásnak jelenleg horribilis az ára, így az űrhotel jó ideig a szupergazdagok szórakozása lenne. Egy jegy a világűrbe jelenleg több millió dollár, de a magáncégek – mint a SpaceX – azon dolgoznak, hogy néhány éven belül „mindössze” néhány százezer dollárra csökkentsék az árat. A Virgin Galactic például jelenleg 250 ezer dollárért, vagyis 76 millió forintért árul jegyet az űrbe. A cél, hogy 2030-ra az űrturizmus elérhető legyen a „földi elit” számára.
Jelen tudomásunk szerint a Voyager Station esetében a külső, gyűrűszerű elem szabadon forog majd, létrehozva ezzel egyfajta mesterséges gravitációt. A leendő szállodavendégeknek így nem kell bajlódniuk a súlytalanságban való lebegéssel, tehát úgy élvezhetik az űrbéli kilátást, mintha egy földi szálloda szobájában lennének közben. A szobák falai vékony fémből készülnek majd, a vendégek pedig falhoz rögzített alvózsákokban fognak lebegni. A tisztálkodást zuhanyzó hiányában nedves törlőkendőkkel kellene megoldaniuk a tervek szerint, a kilátás azonban mindenért kárpótolja majd őke: az űrhotelekből szinte a Föld egésze belátható lesz, és óránként több naplementét és napfelkeltét is élvezhetnek majd az odautazók. Ráadásul a súlytalanság olyan játékos és szürreális élményt kínál, amit semmi más.
Több vállalat már előregisztrációkat kínál – ezek természetesen inkább PR-fogások, de jól mutatják a lelkesedést. A Blue Origin és a Virgin Galactic is azon dolgozik, hogy űrturistákat juttasson fel rövid, de látványos repülésekre. Az első valódi űrhotel nyitását 2030 környékére jósolják, így néhány év múlva már a Maldív-szigetekre kell gyűjteni, hanem a Föld körüli pályára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.