
Egy férfi a TikTokon figyelmeztetett egy rendkívül megtévesztő és ijesztő WhatsApp-csalásra, amely miatt – mint felfedte – már többen életük megtakarítását vesztették el.
A @painfullyhonestnews néven ismert brit felhasználó a videójában elmondta:
Nagyon sok embert átvernek ezzel – ne hagyd, hogy te legyél a következő!
A csalás lényege, hogy egy ismeretlen számról érkezik egy segélykérő üzenet, például:
Anya, segítened kell, bajban vagyok!
A gyanútlan szülő azonnal megijed, azt hiszi, gyermeke került bajba. Az üzenetíró pénzt kér: taxira, vészhelyzetre, vagy bármire. És sokan el is utalják a kért összeget – ezzel pedig a csalók markába kerülnek. A TikTokker arra figyelmeztetett, hogy ezek a bűnözők akár egy WhatsApp-fiókot is képesek feltörni, sőt, ha korábban hangüzenetet is küldtünk, akkor azt lemásolva hitelesen utánozhatják a hangunkat valamilyen mesterséges intelligencia alapú programmal. Ez teszi különösen veszélyessé az ilyen típusú csalásokat – így sokan teljesen meggyőzőnek találják.
Hogyan védekezhetünk? A legfontosabb, hogy soha ne utaljunk pénzt anélkül, hogy meggyőződnénk az üzenet valódiságáról. Ha például a lányunk pénzt kér írásban, mindig hívjuk fel videóhívással, hogy biztosan tudjuk, valóban ő van a vonal másik végén. Egy gyors ellenőrzés akár százezreket is megmenthet.
A WhatsApp-ot egyre gyakrabban használják csalók, legyen szó hamis állásajánlatokról, „Szia anya/apa” típusú üzenetekről vagy fiókátvételekről. Mivel a platform lehetővé teszi a hang-, kép- és videóüzenetek küldését, a csalók számára remek eszköz a megtévesztéshez.
Ezért is javasolt bekapcsolni a kétlépcsős hitelesítést a WhatsAppon belül: nyisd meg a Beállításokat, majd állítsd be a hatjegyű PIN-kódot! Megadhatsz e-mail-címet is, hogy szükség esetén visszaállíthasd a hozzáférést. Ez az extra lépés sok kellemetlenségtől megóvhat – írja a Mirror.
Fontos megjegyezni, hogy ugyan a TikTokker a brit csalásokra hívja fel a figyelmet videójában, ehhez hasonló, sőt, pontosan ilyen átverések a világ minden táján – így kis hazánkban is – egyre gyakrabban előfordulnak. Ráadásul az egyre fejlettebb nyelvi moduloknak köszönhetően a kiberbűnözőknek nem is kell magyaroknak lennie vagy tudnia magyarul: egy AI-alapú fordítóprogram már elvégzi helyettük a munkát. Nekik csak az a dolguk, hogy kiküldjék a "Szia, anyu, bajban vagyok!" üzeneteket, majd begyűjtsék a pénzt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.