
Az egyre forróbb nyarak miatt évről évre nő azoknak a háztartásoknak a száma, ahol beszerelésre kerül a klímaberendezés. Ez önmagában örvendetes dolog, az viszont már kevésbé, ha az eszköz használata az energiaszámlát is megdobja. A következő praktikákkal mindez megelőzhető.
A klíma bizony áramot fogyaszt, ezzel számolni kell, ezért ha most állunk beruházás előtt, jobb, ha nem bökünk rá az első szembejövő lehetőségre, hanem olyan típust választunk, amelyen van gazdaságos üzemmód. A hűtés így az aktuális hőmérséklet szerint történik majd.
Sokan hibáznak azzal, hogy a kültéri hőmérséklethez képest drasztikusan alacsonyat állítanak be otthon. Ez bizony az egészségünk mellett a készüléket is megterhelheti, a túlzott hűtés pedig extra energiát jelenthet. Tanácsos max. 6-8 fokkal alacsonyabb hőmérsékletre kapcsolni a kintihez képest.
Legyen szó hűtésről vagy fűtésről, jelentősen megnövekedhetnek a költségeink, ha nincs megfelelően szigetelve az otthonunk. A benti levegő ilyenkor ugyanis kiszökik, a kinti pedig bejön, így szó szerint az ablakon kidobott pénz lesz a klíma működtetése, aminek többet kell dolgoznia, hogy fenntartsa a beállított hőmérsékletet.
Gyakori baki az is, hogy nyitott ablak vagy ajtó mellett használjuk a légkondit. Ha az a célunk, hogy jobban járjon a levegő, illetve több friss oxigén jusson a lakásba, inkább rövidebb, célzott szellőztetést végezzünk a gép bekapcsolása előtt, illetve kora reggel, késő este.
Az éjjel-nappal működtetett klíma a hó végi áramszámlán is nyomot hagyhat, ehelyett érdemes a tudatos használatra fókuszálni: ha van, állítsuk be az időzítőt rajta, ezzel szabályozhatjuk a berendezést, ami a kiválasztott időpontokban ki- és bekapcsol majd.
Bánhatja a pénztárcánk, ha elavult, vagy még inkább elhanyagolt klímaberendezést működtetünk. A rossz állapotban lévő, poros és koszos készülék ugyanis kevésbé hatékony, és még többet is fogyaszt. A szűrőket, a külső és belső részeket ezért rendszeresen tartsuk karban.
Gond lehet azzal is, ha túl kicsi a klímaberendezés adott szobához képest, ami így hiába pörög a maximumom, nem hűti le a helyiséget, cserébe magas fogyasztást hoz. Ugyanilyen energiapazarlás, ha azokban a terekben működtetjük, melyekben nem tartózkodunk. A felesleges kiadások helyett zárjuk be ezeket.
Ha egész éjszaka a nappalihoz hasonló fokozaton járatjuk a klímát, magas számlát csinálhatunk. Ezt megelőzve érdemes trükközni, ha szeretnénk jól aludni: az éjszakai üzemmód erre alkalmas, hiszen amellett, hogy kellemes hűs levegőt ad, csendes és még energiatakarékos is.
Tévhit, hogy csak a hűtő üzemmód hoz enyhülést, hiszen a ventilátor állás is nagyban hozzájárulhat a levegő keringetéséhez. Egy rosszul kiválasztott üzemmód, vagy a túlságosan erős ventilátorfokozat növelheti a fogyasztást.
Érdekel, melyek a légkondicionáló egészségre gyakorolt hatásai? Nézd meg ezt a videót is:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.