
A nagy nyári melegben szinte nélkülözhetetlen kiegészítő lehet a ventilátor azokban az otthonokban, ahol nincs kiépítve légkondicionáló rendszer. Az eszközt azonban nemcsak használni, de takarítani is tudatosan érdemes. Eláruljuk, hogyan!
Mielőtt nekilátnánk a ventilátor tisztításának, nulladik teendőként áramtalanítsuk az eszközt, vagyis egyszerűen húzzuk ki a konnektorból. Ezzel az alapvető biztonsági lépéssel nemcsak magunkat, de a ventilátort is megvédhetjük az esetleges károsodástól.
A legtöbb szellőztető berendezés elülső rácsa egyszerűen lepattintható, vagy csavarhúzóval leszedhető. Ennél a műveletnél vigyázzunk arra, hogy ne fejtsünk ki túl nagy erőt, mert azzal megsérthetjük, eldeformálhatjuk műanyag vagy fém alkatrészt.
Sok ventilátort csavarok rögzítenek, melyeket könnyű a tisztítás során elkeverni a lakásban. Ezért a folyamat előtt érdemes egy helyre, például mágneses tálkába, vagy egy ragasztószalag tapadós felére tenni őket.
A rácsot egy puha kefével vagy mikroszálas törlőkendővel portalanítsuk, és hasonló módon járjunk el a lapátok esetében is. Mindig válasszunk ilyen kímélő kellékeket, mivel ezek nem sértik fel a műanyag, illetve fém elemeket.
A le- vagy kivehető műanyag alkatrészeket, vagyis a rácsot és a lapátokat langyos mosószeres vízzel is érdemes megtisztítani, hogy valóban minden szennyeződés eltűnjön róluk. A hideg vizes öblítést követően hagyjunk időt a teljes száradásra.
Amennyiben nagyon makacs, ragacsos piszokkal találjuk magunkat szembe, esetleg hosszú ideje nem tisztítottuk ki a ventilátort, vessünk be ecetes vizet, vagy szódabikarbónás pasztát. A természetes tisztító hatású szerek a kellemetlen szagokat is semlegesítik.
Sose használjunk agresszív tisztítószereket, például erős zsíroldót, mert a ventilátor burkolata és lapátjai gyakran műanyagból készülnek, amit ezek a készítmények károsíthatnak. Válasszuk inkább az enyhe háztartási tisztítószereket.
A tisztítószereket akár szórófejes flakonba is tölthetjük, ezzel még könnyebb felvinni őket a takarítandó felületre. A spray-s palackokat vízzel is megtölthetjük, így a mindennapos takarítás is könnyebbé és gördülékenyebbé válhat.
Lényeges a készülék hátulján található szellőzőnyílások portalanítása is. Ezt a legkönnyebben kefe fejes porszívóval tehetjük meg, méghozzá alacsony fordulatszámon, de bevethetünk sűrített levegős spray-t is. A módszerrel megakadályozhatjuk a ventilátor por miatti túlmelegedését.
Takarítsuk rendszeresen a ventilátort, ezzel egyrészt csökkenthetjük a lakásban a porosodást, másrészt, ha körülbelül hetente áttöröljük a készüléket, nem kell komolyabb szennyeződések felhalmozódásától tartanunk. Ezzel az eszköz élettartamát is növelhetjük, vagyis még tovább élvezhetjük a hűtési képességét az otthonainkban.
További trükköket találhatsz ebben a videóban:
Ez is érdekelhet:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.