Befalazott gyász: utánajártunk Budapest egyik legfélelmetesebb legendájának

rejtély
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 23. 10:15
A budapesti Thököly út 61. szám alatt található régi ház egy szívszaggató legenda színhelye, amely generációk óta borzolja a kedélyeket. Vajon csak egy városi mese a „befalazott erkélyen” álló női szobor története, vagy valóban rejtélyes tragédia emlékét őrzi? Utánajártunk.

A történet, amelyet mindenki ismer, vagy ismerni vél: Budapest számtalan legendát őriz, többek között a Thököly út 61. szám alatt álló épülethez köthető históriát. A helyiek generációk óta különbözőképpen mesélik a „befalazott erkélyen” álló női szobor tragikus sorsot rejtő történetét, amely mára városi mítoszként kísérti a környéket.

Női szobor
Egy női szobor története máig lázban tartja a budapestieket Fotó: Shooterstgt /  Shutterstock 

A „befalazott erkélyen” álló női szobor történetének nyomában

Ezt a történetet az évtizedek alatt már számos változatban elmesélték, azonban a legelterjedtebb, hogy a Thököly út 61. szám alatt álló bérház homlokzatán látható női mellszobor, amely egy vakablakba, vagyis egy erkélyre emlékeztető falfülkébe van elhelyezve, igazából egy összetört szívű menyasszonyt vagy feleséget ábrázol, akinek a vőlegénye/férje háborúba vonult. A nő hűségesen, mindennap az erkélyen állva várta vissza, de végül a férfi halálhírét keltették, a mátkája pedig belehalt a bánatba. A hír ugyanakkor tévesnek bizonyult, így amikor a férfi hazaért és értesült a szerelme haláláról, az emlékére szobrot állíttatott, az erkélyt pedig befalazta. 

Mi igaz a legendából?

A romantikus és egyben hátborzongató legenda ellenére nincs semmiféle bizonyíték arra, hogy bármilyen erkélyt befalaztak volna az épületben. A szobor valójában nem sírhely vagy emlékmű, hanem egy klasszicista építészeti díszítőelem. Az épületet Ybl Lajos, a híres magyar építész tervezte a 19. század végén, a szobor ötletét pedig a szakember fia hozta Párizsból. A homlokzati mellszobrot Ligeti Miklós szobrászművész készítette, aki többek között az Andrássy úti Klösz-ház szobrászati munkáiban is közreműködött. A női alak tehát egy szobrászati alkotás, amely dekoratív célt szolgál, nem pedig egy tragédia emlékműve.

Miért él tovább a történet?

Bár nincs hivatalos dokumentum az állítólagos befalazásról, az ilyen történetek jellemzően a kollektív emlékezet, a romantikus irodalom és a szóbeszéd keverékéből születnek. Az emberek szeretnek jelentést és történetet keresni a különös építészeti megoldások mögött – főként, ha azok emberi arcokat, alakokat ábrázolnak. A városi legenda tehát valószínűleg utólag „nőtt rá” a szoborra. Így született meg Budapest egyik legismertebb, de valóságalapot nélkülöző legendája: a Thököly út 61. szám alatti ház története, amely egyszerre tragikus szerelmi dráma és misztikus borzongás. 

Ezek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.