Egy újonnan felfedezett, Föld méretű exobolygó, a TOI-2431 egy távoli csillagképben rejtőzik, és olyan körülmények uralkodnak rajta, amelyek azonnal elpárologtatnának minden oda tévedő űrhajóst.
A Földtől mintegy 117,4 fényévre, a Cetus csillagképben, a tudósok egy olyan idegen világra bukkantak, amelynek felszíne valószínűleg olvadt állapotban van. A TOI-2431 névre keresztelt bolygó rendkívül közel kering a csillagához, nagyon rövid idő alatt téve meg egy fordulatot, ami extrém magas felszíni hőmérsékletet eredményez - írja a The Sun.
Míg a Föld keringési ideje 365 nap, a TOI-2431 mindössze 5,4 óra alatt kerüli meg a csillagát, ezzel az egyik legrövidebb keringési idejű exobolygóvá vált, amit valaha felfedeztek. A becslések szerint a felszíni hőmérséklete elérheti az 1700 Celsius-fokot (3092 Fahrenheit-fokot). Bármi, ami ott landolna, azonnal elégne.
A felfedezés részletei
A nemzetközi csillagászcsapat, Kaya Han Taş (University of Amsterdam) vezetésével, a NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) műholdjának segítségével fedezte fel ezt az új exobolygót. "A TESS fotometriai tranzit adatait, a NEID és HPF spektrográfok pontos radiális sebességméréseit, valamint a NESSI műszerrel végzett földi speckle-képalkotást kombinálva megerősítettük az ultra-rövid periódusú TOI-2431 b bolygó létezését" – írták a kutatók az új kutatási tanulmányukban.
A NASA eszköze mintegy 200 000, a Földhöz közeli fényes csillagot figyel, rejtett bolygók után kutatva, amelyek a csillagjuk előtt elhaladva halványulást okozhatnak a fényükben.
A TESS sikerei és a bolygó sorsa
A TESS 2018. áprilisi indulása óta több mint 7600 lehetséges exobolygót azonosított, melyeket TESS Érdekes Objektumoknak, vagy rövidítve TOI-nak neveztek el. Ezek közül eddig pontosan 638-at erősítettek meg idegen világként.
A bolygó gazdacsillaga mindössze kétharmada a Napunk méretének és tömegének, és úgy tűnik, lassan a tüzes halálba húzza a bolygót. A kutatók becslése szerint a bolygó árapály-bomlásának ideje körülbelül 31 millió év, ami az univerzum léptékében meglehetősen rövid időnek számít. Az árapály-bomlás miatt a bolygó pályája fokozatosan zsugorodik, és spirálisan közelít a gazdacsillagához, ami végül a pusztulásához vezet.
A 2 milliárd éves gazdacsillag, amely a kutatók szerint nagyjából kétszer olyan forró, mint a közeli bolygója, végül összeütközik a bolygóval. A kutatók remélik, hogy a James Webb Űrteleszkóp (JWST) segítségével közelebbről is tanulmányozhatják a TOI-2431 b-t. Ez több fényt deríthet a bolygó felszínének összetételére, és választ adhat arra a kérdésre, hogy van-e légköre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.