Te mennyit ismersz? 8 érdekesség a Holdról

Hold
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 20. 13:20
Július 20-án ünnepeljük a Hold napját, ez az esemény nem másnak, mint az 1969-es holdra szállásnak állít emléket. A Hold napja apropóján a naprendszer egyik legfontosabb szereplőjéről osztunk meg különleges információkat. Vajón, te mennyit tudsz a Holdról?

Ismerjük, de valahogy mégsem. Közelinek tűnik, pedig messze van. Teliholdkor rá irányítjuk a figyelmünket, de a hónap többi részében jobban feledésbe merül. Mitől ennyire különleges a Hold számunkra? Talán a következő érdekességek miatt. A Hold napja alkalmából mutatunk néhány megdöbbentő tényt.

Hold másik oldala sosem látszik
Kevesen tudják, miért csak az egyik oldala látható a Holdnak Fotó: Domenichini Giuliano /  Shutterstock 

Érdekességek a Holdról a Hold napja alkalmából

1. Mindig csak az egyik oldalát látjuk

Az égitest mindig ugyanazt az oldalát mutatja a Föld, vagyis az anyaobjektum felé. Ennek az a tudományos magyarázata, hogy a Hold kötött tengelyforgású, azaz a tengelyforgás időtartama megegyezik a Föld körüli keringési idejével – ezért látjuk belőle mindig ugyanazt, a hold másik oldala sosem látszik.

2. A Hold felszíne lábnyom az utókornak

Felszínén nincs légkör, vagyis vékony az atmoszféra, ezért láthatók még mindig a holdra szállás során ott hagyott lábnyomok, melyekkel az asztronauták kísérleteztek. A híres felvételekről ismert nyomokon keresztül a holdpor, vagyis regolit viselkedését szerették volna dokumentálni.

3. Növekszik a Föld Hold távolság

A Hold folyamatosan távolodik a Földtől, évente nagyjából 3,8 centiméterrel. Ezt információt a ’69-es Apolló-küldetések során elhelyezett mérőműszereknek, pontosabban fényvisszaverő paneleknek köszönhetően tudjuk. A távolodás hosszú távon bolygónk forgására, a földi napok hosszának megváltozására, de még a napfogyatkozásokra is hatással lehet.

4. A Hold hőmérséklete nagyon extrém

A felszínen tapasztalható hőmérséklet-ingadozás kifejezetten extrém: nappal 100 fok fölé, éjszaka pedig akár –150 fok alá is mehet. Légkör hiányában nem tud kiegyenlítődni a hőmérsékletet, ezért ennyire óriási a különbség. Mindez komoly kihívást jelent az űrhajósoknak, és az űreszközöknek is.

holdpor a Holdon
Különleges anyag a holdpor, más néven regolit, ami évtizedek múltán is nyomokat rejt Fotó: Mysterious world 1 /  Shutterstock 

5. Van víz a Holdon?

A Holdon van víz, bár nem folyékony módon: a NASA kutatásai szerint jég formájában található csak meg, méghozzá az árnyékos sarkvidéki kráterek mélyén, ahova nem képes elérni a napsütés. A kutatók szerint a vízjégnek is nevezett anyagból több millió tonnányi is található ezen a bolygón.

6. Hatással van az árapályra

Az éjszakai fényt adó bolygónak hatása van a Föld árapály jelenségére: gravitációs vonzása miatt a tengervíz ritmikusan emelkedik, majd apad azokon a területeken, melyek a Hold felé mutatnak. Ez az égitest gravitációs vonzása miatt van így, a jelenség pedig fontos része a vízi ökoszisztémának.

7. A Hold fénye beragyogja az eget is

Holdfénynek azt nevezzük, amikor a Holdról visszaverődő napfény megvilágítja éjszaka az eget. Ez a napfényhez képest kevésbé intenzív, jelentősége inkább természeti, biológiai, kulturális és szimbolikus. A holdfény ereje egyebek mellett a Hold fázisától, égi magasságától és az időjárási körülményektől függ.

8. Misztikus égitest

A Holdat több kultúrában is isteni vagy misztikus lényként, női princípiumként tisztelték. Az ókori görögök Szelénét, a rómaiak Lunát nevezték meg istennőként. A bolygó ezen felül a termékenység, a természet ciklikusságának és változékonyságának jelképe is. Megfigyelése ősidők óta inspirálja az embereket, például a naptárak, az időszámítás és a művészetek tekintetében. 

Szeretnél még több érdekességet megtudni a Holdról? Kattints ide is:

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:


 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.