Titkos együttlét az űrben: ez történik, ha két ember súlytalanságban hódol a szerelemnek

együttlét
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 15. 20:45
Romantika a csillagok között? A sci-fi filmek szerint könnyű lenne, a valóságban azonban az űrben való együttlét nemcsak technikai kihívás, hanem egy tudományos aknamező is. A téma egyre többször felmerül, ahogy hosszabb űrmissziók – például Mars-utazások – kerülnek napirendre, hiszen ha emberek évekre elhagyják a Földet, nem kerülhető ki az intimitás kérdése. De vajon hogyan lehetséges biztonsággal az űrbéli együttlét?

Mi történik valójában, ha két ember egymásnak esik a világűrben? A válasz messze nem olyan romantikus, mint azt elképzelnénk. Vajon mi az igazság? Áldoztak valaha is az űrben a szerelem oltárán? Ha igen, hogyan zajlott az együttlét? 

Szexuális együttlét fekete-fehérben
Az űrben való együttlét közel sem olyan romantikus, mint azt elsőre gondolnánk
Fotó: pz71 / shutterstock

Együttlét az űrben – ezek a gravitáció nélküli szerelmeskedés akadályai 

A Földön a testek a gravitáció révén könnyen kapcsolódnak egymáshoz. Az űrben azonban minden mozdulat – akár egy egyszerű ölelés is – ellökheti egymástól a partnereket. Egy valódi intim együttlét az űrben tehát komoly fizikai kihívásokat jelent: a pároknak valamilyen módon rögzíteniük kell magukat és egymást is, különben egyszerűen „elsodródnak”.

A  NASA ugyan hivatalosan sosem ismerte el, hogy valaha is engedélyezett volna ilyen kísérleteket, de pletykák, konteók és rejtélyes jelentések újra és újra felütik a fejüket a témában.

Fizikai kihívások: súlytalanságban nem ugyanúgy működnek a testek 

A legnagyobb akadályt a súlytalanság jelenti. Egy átlagos aktus során a testek súrlódnak és ritmusosan együtt mozognak, amiben segítségükre van a stabilitást megteremtő gravitáció.  A világűrben viszont minden mozdulat ellenreakciót vált ki: ha az egyik fél tol, a másik elsodródik. Ezért rögzítő eszközökre lenne szükség – például hámokra, kapaszkodókra, esetleg speciálisan kialakított kabinokra, ahol a partnerek fizikailag egymáshoz tudják magukat kapcsolni.

A NASA hivatalosan nem tesztelt ilyen dolgokat, de korábban felmerültek olyan hipotetikus szexpózok, amelyek segédeszközök használatával működhetnek a mikrogravitációban. 

Biológiai problémák és pszichés kihívások

A súlytalanság nemcsak mozgási nehézséget okoz. A vérkeringés is megváltozik, ami férfiaknál erekciós problémákhoz vezethet. Emellett az izzadás és a légzés folyamata, valamint a testnedvek is másként viselkednek: minden egyfajta lebegő „gőzkamrává” válik, ami nem túl csábító.

Ráadásul a pszichés stressz, a bezártság, az állandó megfigyelés és a privát tér teljes hiánya sem kedvez a romantikának: egy űrállomáson nincs hálószoba, ráadásul az asztronauták állandó kapcsolatban vannak az irányítóközponttal. 

Titkos űrmissziók és a 10-es szexpozíció 

Egy francia tudós évekkel ezelőtt azt állította, hogy a NASA egy titkos tanulmányban 10 különböző szexpózt vizsgált mikrogravitációs környezetben. Az elmélet szerint ezek közül csak négy működött valamilyen eszköz – például övek, hámok – segítségével. A dokumentum hitelességét sosem erősítették meg, de a téma így is szenzációvá vált. 

Egy másik találgatásokon alapuló történet szerint az amerikai asztronauta házaspár, Jan Davis és Mark Lee, 1992-ben együtt repült a NASA egyik küldetésén. Bár később elváltak, az emberek máig találgatják, vajon ők lehettek-e az elsők, akik ténylegesen kipróbálták az együttlétet az űrben. 

Miért nem engedélyezett az űrbéli együttlét?

Egy lehetséges terhesség az űrben hatalmas kockázatot rejt magában, mivel az embrió fejlődését a sugárzás, a súlytalanság, és a megváltozott biológiai folyamatok is veszélyeztetik. Ezért szabályozzák szigorúan az asztronauták közötti kapcsolatokat – a legénységek összeállításánál például figyelnek arra, hogy ne alakulhassanak ki romantikus kapcsolatok. 

De akkor lehetséges a szex az űrben?

Igen, elméletileg lehetséges. De szükség van hozzá:

  • rögzítő eszközökre;
  • privát térre;
  • megfelelő orvosi felügyeletre;
  • pszichés stabilitásra;
  • és hosszú távon akár technológiai fejlesztésekre (pl. mesterséges gravitáció).

Ahogy az emberiség hosszabb utakra készül – mint például egy Mars-küldetés – az ilyen kérdések már nem kerülhetők meg. Az űrbéli intimitás és szaporodás a következő évtized egyik nagy kihívása lesz. 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.