Nem hiszed el, milyen furcsa tárgyakat hagytak a Holdon az űrhajósok

holdraszállás
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 20. 18:20
A holdra szállást mindenki lélegzetvisszafojtva figyelte. Azt viszont már kevesen tudják, hogy azóta a Hold tele van elfeledett tárgyakkal és furcsa emlékekkel, amiket sosem hoztak vissza az űrhajósok. 

A Hold mindig is vonzotta az emberiséget. Hol misztikumával, hol tudományos ígéreteivel, de mára már nem az a kiismerhetetlen, érintetlen égitest, mint a mesékben. A holdra szállás óta ugyanis több mint 200 tonnányi (!) ember alkotta tárgyat hagytunk ott – és nem csak műszerekről meg zászlókról van szó.

holdra szállás, USA, zászló, Hold, űrhajós
Holdra szállás: Edwin E. Aldrin Jr. (Apollo 11)  1969. július 21.
Fotó: AFP / AFP

Kis lépés egy embernek, egy rakás cucc a Holdnak 

Amikor Neil Armstrong először rálépett a Holdra, egy ikonikus zászló is a helyére került. De az Apollo-küldetések során nem csupán az amerikai lobogó maradt hátra. Az űrhajósoknak a súlyfelesleg miatt rengeteg holmit kellet hátra hagyniuk. Ilyen volt például a Lunar Rover holdautó is, vagy az asztronauták űrcsizmái. 

Mi van még a Holdon? 

A lista meglepően hosszú:

1. Emléktárgyak

Az űrhajósok szándékosan is hagytak ott tárgyakat, például egy érme nagyságú szilíciumkorongot 73 ország képviselőjének aláírásával, valamint egy aranyszínű olajágat és egy ezüstdollárt is. 

2. Egy alumínium miniszobor

Paul Van Hoeydonck, Fallen Astronaout, Hold
Paul Van Hoeydonck: Fallen Astronaut
Fotó: NASA

A Fallen Astronaut egy belga szobrász, Paul Van Hoeydonck alkotása, amit David Scott űrhajós (Apollo 15) helyezett el a Holdon. A szobor az elesett asztronauták emlékére készült.

3. Családi fotó

Charles Duke, fotó, Hold, fénykép
Charles Duke és családja
Fotó: NASA

Charles Duke, az Apollo 16 űrhajósa a Holdon hagyott egy családi képet a következő üzenettel:

Ez a Föld bolygóról származó Duke űrhajós családja. Duke 1972 áprilisában landolt a Holdon.

4. Golf a Holdon 

Alan Shepard az Apollo 14 egyik űrhajósa 2 golflabdát és egy golfütőt ütőt vitt magával a Holdra, hogy kipróbálja, milyen sportolni az űrben. Bár űrruhája jócskán akadályozta mozgásterét, – bevallása szerint – mégis sikerült több mérföldre ütnie a labdákat az alacsony gravitáció miatt. (A kutatók szerint valójában néhány 100 méterről lehetett szó.)

5. Mini Hold-múzeum 

A szobrász Forrest Myers 6 művészt, köztük Andy Warholt és Claes Oldenburgot kérte fel apró műalkotások készítésére, amelyeket a Bell Labs tudósai kerámialapra gravíroztak. Mivel a NASA nem engedélyezte a tervet, Myers egy mérnök segítségével titokban csempészte fel a lapot az Apollo 12-re. Két nappal a küldetés után a New York Timesban állt elő történetével, állítva: megszületett a világegyetem legkisebb múzeuma a Holdon. Bár közvetlen bizonyíték nincs rá, hogy terve valóban megvalósult. 

+1 Űrszemét 

A Holdon nemcsak műszaki eszközök és emléktárgyak, hanem kevésbé vonzó dolgok is maradtak, például bezacskózott vizelet, ürülék, zászlótartók és egy kalapács is.

 Ezek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.