Kapu Tibor szerencsésen földet ért, de nem mindenki volt ilyen szerencsés: 3 becsapódás, ami tragédiával végződött

Kapu Tibor
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 16. 09:45
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós kedden biztonságban visszatért a Földre, és ezzel nemzetközi szinten is beírta magát az űrrepülés történetébe. Az űrutazás ugyanakkor sosem veszélytelen terep, a történelem során több olyan küldetés is volt, amely végzetes becsapódással, vagy az atmoszférába való belépés közben történő katasztrófával zárult. Íme három megrázó tragédia, amikor Kapu Tiborral ellentétben az űrhajósok nem élték túl a Földre való visszatérést.

Habár Kapu Tiboréknak sikerült, és biztonságban hazatértek, az űrutazás rendkívül kockázatos vállalkozás. Habár a technológia fejlődése csökkentette a balesetek számát, a múlt még mindig emlékeztet bennünket arra, milyen áron nyílt meg az út az űr felé. Három különösen tragikus eset mutatja meg, milyen veszélyekkel járhat a visszatérés a Földre.

Kapu Tibor
Kapu Tibor szerencsésen földet ért – de nem minden űrhajós volt ilyen szerencsés 
Fotó: AFP /  AFP

Kapu Tibor hazatért, előtte azonban sokan meghaltak

A Szajuz-11 tragédiája (1971): a csendes halál és a nem „klasszikus becsapódás” iskolapéldája

1971. június 30-án három szovjet űrhajós – Georgij Dobrovolszkij, Viktor Pacajev és Vlagyiszlav Volkov – sikeresen teljesítette történelmi küldetését, amikor több mint három hetet töltöttek a Szaljut–1 nevű űrállomáson. Visszatérésük azonban halálos tragédiába torkollott. A Szajuz–11 kabinjában a légkörbe való belépés előtt egy szelep meghibásodása miatt megszűnt a belső nyomás – a szelep túl korán nyílt ki, és a levegő kiszökött az űrkabinból.

Az űrhajósoknak nem volt esélyük: akkoriban még nem viseltek egyéni nyomáskiegyenlítő űrruhát a kabinban, így a depresszió okozta fulladásos halál elkerülhetetlen volt. A mentőcsapatok csak a földet érés után szembesültek a valósággal: bár a kapszula sértetlenül landolt, a fedélzeten már csak holttestek voltak. Ez volt az első eset, amikor emberek az űr vákuumában haltak meg. 

A Szajuz–11 legénysége
A Szajuz–11 legénysége (1971)
Fotó: AFP /  AFP

A Columbia katasztrófája (2003): a szétesett visszatérés

2003. február 1-jén az amerikai Columbia űrsikló visszatérőben volt a Földre, fedélzetén hét űrhajóssal, köztük Rick D. Husband parancsnokkal, Kalpana Chawla-val (az első indiai származású nő az űrben) és Ilan Ramonnal, Izrael első űrhajósával. A küldetés teljes siker volt – egészen a légkörbe való belépésig.

A Columbia tragédiáját egy induláskor történt incidens okozta: egy szigetelőhab darabja leszakadt és megsértette az űrsikló hővédő pajzsát. Ez a sérülés azonban csak a visszatérés során vált végzetessé. A hővédő hiánya miatt a belépéskor keletkező hatalmas hő bejutott az űrsikló belsejébe, és strukturális károsodást okozott. Az űrhajó darabokra szakadt Texas fölött 14–18 kilométeres magasságban. A legénység a hajó szétszakadásának pillanatában vagy röviddel utána veszítette életét. A roncsokat több államban szóródtak szét, a mentőegységek hosszú hetekig kutatták a területeket. 

Columbia katasztrófája, űr, űrhajózás
A Columbia katasztrófája (2003)
Fotó: © Wikipédia

A Challenger katasztrófája (1986): élve zuhantak a tengerbe

Az amerikai űrkutatás egyik legsúlyosabb tragédiája a Challenger űrsiklóhoz kötődik. 1986. január 28-án a világ figyelme a Kennedy Űrközpontra szegeződött, mivel az űrhajó fedélzetén először utazott civil – Christa McAuliffe tanárnő személyében. A felszállás után 73 másodperccel azonban az űrsikló felrobbant.

A tragédiát egy hibás tömítőgyűrű okozta, amely a szilárd hajtóanyagú gyorsítórakéták csatlakozásánál nem záródott megfelelően a hideg időjárás miatt. A robbanás látványos volt, de a személyzeti kabin egyben maradt, és szabadesésben zuhant vissza a tengerbe.

A vizsgálatok szerint az űrhajósok valószínűleg túlélték a robbanás pillanatát, és csak a becsapódás, a több száz km/órás sebességű ütközés a vízfelszínnel okozta a halálukat. Az esemény sokkolta az egész világot – különösen azért, mert az indítást élőben közvetítették. 

Challenger katasztrófa, Kennedy, űrállomás
A Challenger katasztrófája (1986)
Fotó: © Wikipédia

A múlt emlékeztet, hogy minden landolás diadal

Kapu Tibor sikeres földet érése nemcsak technikai bravúr, hanem emlékeztető, hogy minden landolás, amely a korábbi áldozatok tanulságai nyomán sikerül, valódi diadal. Az űrutazás minden fázisa kockázatot rejt – a kilövéstől a landolásig –, és bár ma már sokkal biztonságosabb, mint évtizedekkel ezelőtt, a múlt tragédiái intő példaként szolgálnak. Az űrhajósok nem csupán tudósok vagy pilóták, ők azok, akik szó szerint életüket teszik fel azért, hogy az emberiség egyre távolabbra jusson. 

Ezek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.