
A csernobili katasztrófa után az atomreaktort egy speciális védőépülettel, az úgynevezett szarkofággal vették körbe, hogy meggátolják a radioaktív sugárzás további terjedését. Ukrajna azonban 2025 februárjában arról számolt be, hogy egy dróntámadás következtében megsérült a szarkofág. A közel száz évre tervezett burkolat így már nem képes ellátni eredeti feladatát, a javításáról pedig egyelőre senki sem gondoskodik.
Hónapokkal ezelőtt egy orosz drón csapódott a csernobili reaktor fölé emelt acélszarkofágba, amelyet hivatalosan New Safe Confinementnek (NSC) neveznek. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szerint a robbanás hatására mintegy hat méteres lyuk keletkezett a szerkezet külső burkolatán, és tűz is kialakult, amit csak napok alatt sikerült eloltani.
A védőburok szerkezete már nem nyújt teljes körű védelmet. Bár a belső réteg, amely közvetlenül védi a radioaktív maradványokat, nem sérült meg, a burkolat állapota aggodalomra ad okot. Az időjárási hatások, a korrózió és a hőmérséklet-ingadozások a meglévő sérülés mentén tovább rontják a struktúra állapotát, ami később akár komolyabb meghibásodásokhoz is vezethet.
Kétségtelen, hogy a sérült szerkezet mielőbbi helyreállítása elengedhetetlen, ugyanakkor a javítási munkálatokat kizárólag a helyszínen lehet elvégezni, ami azt jelenti, hogy a dolgozók jelentős sugárzásnak lehetnek kitéve. Amennyiben a betonszarkofág összeomlana, a radioaktív anyagok a levegőbe jutnának, ez pedig nemcsak Ukrajnára, de a környező országokra is veszélyt jelentene!
Bár a szerkezet belső rétege nem sérült meg, az eset komolyra is fordulhat. A szarkofág ugyanis nem csupán egy építmény, ez az egész világ számára a huszadik század egyik legnagyobb katasztrófájának záróköve. A NAÜ mérései szerint az eset óta nem emelkedett meg a sugárzási szint a környéken. Ennek ellenére többen is aggodalmukat fejezték ki.
A szarkofág helyreállításának elmaradását elsősorban a háborús helyzet és a pénzügyi források súlyos hiánya magyarázza. A helyzetet tovább nehezíti, hogy a létesítmény környezete mára katonailag érzékeny övezetnek számít.
A csernobili szarkofág nem pusztán egy építmény, ez az egész világ számára a 20. század egyik legsúlyosabb katasztrófájának szimbóluma. A mostani esemény emlékeztet arra, hogy a múlt árnyai még évtizedek múltán is veszélyt rejthetnek.
Érdekel milyen Csernobil belülről? Nézd meg videón!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.