
Ki ne hallott volna az ókori világ hét csodájáról? Az iskolai tankönyvekből ismerősek lehetnek: Alexandriai világítótorony, Babiloni függőkertek, Artemisz temploma, és így tovább. Azonban az idő vasfoga nem kegyelmezett, mára csupán egyetlen csoda, a Gízai nagy piramis maradt fenn közülük. Bár a piramis lenyűgöző, a világ mégis új csodákat talált magának, a világ hét új csodáját!
A világ új csodáinak listája egy nemzetközi szavazás eredményeként állt össze, amelyet a svájci székhelyű New Open World Corporation szervezett. Az ötletgazda, Bernard Weber svájci üzletember célja az volt, hogy méltó utódokat találjon az ókor elveszett csodáinak. A nevezett helyszíneknek emberi kéz által alkotottnak kellett lenniük, és legkésőbb 2000-ig el kellett készülniük.
A kampányhoz világszerte csatlakoztak szavazók, akik telefonon, SMS-ben és az interneten adhatták le voksaikat. A döntőbe 21 látványosság jutott be, a végső szavazás során pedig több mint 90 millió szavazat érkezett.
Az alábbi hét építmény kapta meg az új csodák kitüntető címét:
Nem meglepő, hogy a szavazás heves vitákat váltott ki. Leginkább Egyiptom tiltakozott, ahol sokan sértésnek tartották, hogy a Gízai nagy piramisnak újra meg kellett mérettetnie magát. A nyomás hatására a szervezők kivették a piramist a versenyből, és külön státuszt biztosítottak neki. Így hivatalosan a világ hét új csodáján felül, az ókori hét csoda egyetlen élő képviselőjeként őrzi különleges helyét.
Az UNESCO, bár világörökségi helyszínek sorát őrzi a fenti építmények között, hivatalosan nem ismerte el a szavazást, és távol tartotta magát a kampánytól.
Ennek ellenére a világ hét új csodája azóta is rendkívüli népszerűségnek örvend. Turisták milliói látogatják őket évente, és a lista méltó emléket állít az emberi építészet és kultúra lenyűgöző eredményeinek.
Te jártál már valamelyik csodánál? Képgalériánkban megtekintheted őket!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.