A húsvét világszerte Jézus feltámadásának ünnepe, de az egyes országokban és közösségekben igen eltérő módon ünneplik. Miközben sok helyen a tojásfestés, a nyuszi és a locsolkodás jelenti a hagyományos kereteket, máshol egészen meghökkentő húsvéti szokásokkal találkozhatunk.
Ezek a különös tradíciók nemcsak meglepőek, hanem azt is megmutatják, miként fonódik össze a vallásos tartalom a helyi kultúrákkal és kreativitással. A húsvét így válik igazán sokszínű és élő ünneppé szerte a világon.
Alábbi cikkünkben e különös és meghökkenő húsvéti szokások közül válogattunk, ahogy a világ népei Jézus feltámadását ünneplik.
A mexikói húsvéti hagyományok közé tartozik a cascarón, amely egy kifújt, festett tojás, belsejében konfettivel vagy apró játékokkal. Ezeket a tojásokat ünnepségek idején az emberek egymás fején törik össze, hogy a konfetti szétszóródjon, ami szerencsét hoz. Bár a cascarones eredetileg a karneválokhoz kapcsolódtak, mára a húsvéti ünnepek szerves részévé váltak Mexikóban és az Egyesült Államok déli részén is. A hagyomány eredete Kínából származik, ahol illatosított tojásokat ajándékoztak, majd Marco Polo közvetítésével jutott el Európába, onnan pedig Mexikóba.
Pápua Új-Guinea húsvéti szokásai sajátos módon ötvözik a keresztény vallást és a helyi kultúrát. Egyes templomokban a hívek nem csokoládétojással vagy virágokkal díszítik az ünnepi fákat, hanem cigarettával és dohánylevelekkel. Ezek az ajándékok a felnőttek közötti tisztelet jelei, és a közösségi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozzák. A szokás elsőre meghökkentőnek tűnhet, de jól példázza a vallási ünnepek lokális alkalmazkodását.
Ausztráliában a húsvéti nyúl helyett a bilby, vagyis az erszényes nyúl vált a húsvét jelképévé. Ez a váltás részben annak köszönhető, hogy az 1850-ben betelepített nyulak súlyos károkat okoztak az ausztrál ökoszisztémában, míg a bilby őshonos, de veszélyeztetett faj. A bilby népszerűsítését Rose-Marie Dusting 1979-ben írt mesekönyve, a "Billy the Aussie Easter Bilby" indította el, amely hozzájárult a bilby húsvéti szimbólummá válásához. Azóta húsvétkor csokoládéból készült bilbyket árusítanak, amelyek bevételei a faj megőrzését szolgáló programokat támogatják.
Firenzében húsvét vasárnapján rendezik meg a látványos Scoppio del Carro (magyarul: „a szekér felrobbantása") ünnepséget. A hagyomány a XII. századra nyúlik vissza, amikor Pazzino de' Pazzi keresztes lovag Jeruzsálem ostromakor tanúsított bátorságáért három kovakövet kapott jutalmul, melyekkel a „szent tüzet" csiholták. A szertartás során egy díszes, tűzijátékokkal megrakott szekeret (Brindellone) két fehér ökör húz a firenzei Dóm elé. A húsvéti mise végén a pap a szent lánggal meggyújtja a Colombina nevű galamb alakú rakétát, amely egy huzalon végigszáguld a főoltártól a szekérig, és meggyújtja annak tűzijátékait. A firenzeiek hite szerint, ha a Colombina sikeresen teljesíti útját, az jó termést és szerencsét hoz.
Finnországban a húsvéti ünnepekhez számos sajátos hagyomány kapcsolódik. Talán a legkedveltebb szokás a virpominen, amikor a gyerekek boszorkánynak öltözve, színes papírral és tollakkal díszített fűzfaágakkal járják körbe a házakat, jókívánságokat mondanak, amiért cserébe édességet kapnak. Egy másik hagyomány a nagyszombati máglyagyújtás, amelynek célja a boszorkányok és a gonosz szellemek elűzése. A húsvéti asztalról a tradicionális finn ételek sem hiányozhatnak, mint a mämmi, egy rozslisztből és malátából készült édesség, amelyet tejszínnel vagy vaníliaszósszal fogyasztanak.
A Bermuda-szigeteken nagypéntek kiemelt eseménye a színes sárkányok eregetése, amely Jézus mennybemenetelének szimbóluma. A sárkányokat kézzel, hagyományos technikával készítik, gyakran élénk színű, geometrikus mintákkal díszítve. A helyi családok a tengerparton vagy tágas, nagy, nyílt tereken gyűlnek össze, ahol sárkányversenyeket és ünnepségeket tartanak. Ez a látványos tradíció egyszerre vallásos és közösségi élmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.