Meglepő: Így ünneplik a húsvétot világszerte, Spanyolországtól a Fülöp-szigetekig

nagyvilág
PUBLIKÁLÁS: 2022. április 15. 09:03
A húsvét a kereszténység legnagyobb és legszentebb ünnepe. Sokaknak ilyenkor a tojásfestés, a nyuszik és kiscsibék, a locsolkodás és a körmenet jut eszükbe. De gondoltátok volna, hogy a világ egyes országaiban az ünnepi időszakban óriás omlettet sütnek, edényeket dobálnak vagy épp újra élik a kínok kínját? Lássuk egyes nemzetek hogyan ünneplik a húsvétot!
Gáll Franciska

Spanyolország – A halál tánca

Spanyolországban Semana Santaként (szent hét) vagy nagy hétként ismerik és hét napon át ünneplik a húsvétot. Az ünnepségek a nagyböjt utolsó hetében kezdődnek, és hatalmas vallási körmenetek jellemzik az ország szinte minden egyes városát és faluját.

Húsvéti körmenet Spanyolországban Forrás: AFP/Joaquin Gomez Sastre/NurPhoto/Joaquin Gomez Sastre

A spanyol akosok nagycsütörtökön, az ország bizonyos részein eljárják a halál táncát, és csontváznak öltözve járják az utcákat, miközben felelevenítik a bibliai jeleneteket. A mulatság másnap hajnalig tart, és az olyan finomságok, mint a torrija (hasonló a francia pirítóshoz), a pestiños (mézes, cukros vagy fahéjas sütemény) szintén népszerűek ebben az időben.

Franciaország – Óriás omlett

Franciaországban is számos húsvéti szokás a katolikus hagyományból ered. Az egyik ilyen hagyomány azt diktálja, hogy a templomok harangjai ne szóljanak meg a húsvét előtti időszakban a Jézus halála iránti tiszteletből, és hallgatásuk magyarázataként elmondják a gyerekeknek, hogy a harangok Rómába repültek, hogy a pápa megáldja őket. Húsvét vasárnap a harangok újra felcsendülnek, és megkezdődik a húsvéti tojásvadászat.

Készül a húsvéti óriás omlett Forrás: AFP/Remy Gabalda

A franciák ilyenkor olyan hagyományos ételeket fogyasztanak, mint a bárány, a sajt, a burgonya és a csokoládé. Bessières és Haux városában hétfőn reggel emberek ezrei készíti. A legenda szerint Napóleon Dél-Franciaországon át utazott, amikor egy kisvárosban megállt omlettet enni, ami annyira ízlett neki, hogy megkérte a város lakóit, szedjék össze a tojásokat és másnap az egész hadseregének süssenek egy óriás omlettet.

Németország – Máglya és tojásfa

Nagypéntek és húsvét hétfő egyaránt munkaszüneti nap Németországban, és nagyszombaton naplemente körül máglyagyújtással (osterfeuer) tünnepelnek. Egyes helyeken a húsvéti máglyagyújtást mini fesztiválokká alakították, ahol kolbász-, bor- és vidámparki standokat állítanak fel, míg más közösségek hatalmas szalmabálákat tömnek egy fakerékbe (ez az Osterrad) amit felgyújtanak, és legördítik a dombról.

Színes tojásokkal díszített húsvéti fa Németországban Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Martin Schutt

A német hagyományok közé tartozik az ostereierbaum azaz a "húsvéti fa", melyet kézzel festett tojásokkal díszítenek. Náluk az a szokás, hogy nagycsütörtökön valami zöldet esznek, amit Gründonnerstagna, azaz „zöld csütörtöknek" neveznek. A fűszeres, édes, tojással és tejtermékekkel dúsított, mandulával tarkított kenyér, de a kandírozott héjas mazsola is népszerű a húsvéti asztalon.

Olaszország – Ünnepi áldás

Vatikánvárosban nagypénteken a pápa a Colosseumtól kezdődő keresztútra emlékezik. A körmenetben a résztvevők egy gyertyával járják körbe az Amfiteátrumot és felmennek a Palatinus-hegyre. Nagyszombat este szentmisét tartanak, húsvét vasárnapján pedig látogatók ezrei gyűlnek össze a Szent Péter téren, hogy a templom erkélyéről várják a pápa áldását, az Urbi et Orbi-t ("Rómának és az egész világnak.")

Vatikánban több ezer ember gyűlik össze a Szent Péter-bazilikánál, hogy meghallgassák a Pápa ünnepi áldását Forrás: AFP/Handout

Firenzében a húsvétvasárnapot egy évszázados szokás jellemzi, amikor a helyiek a 15. századot idéző jelmezekben egy hatalmas és igényesen megtervezett tűzijátékokkal megrakott szekeret húznak végig a városon. A menet a firenzei dómnál ér véget, ahol húsvéti misét tartanak, majd a mise végén a kanócot meggyújtva gyönyörű tűzijáték látható az égen. Olaszország más részein a három nap során vallási körmeneteket tartanak, ahol az emberek régi jelmezekbe öltözve műtárgyakat, szobrokat és olajágakat vonultatnak fel a főtereken. Ebben az időszakban az egyik legnépszerűbb étel a félszigeten a Colomba di Pasqua, egy hagyományos sütemény, amely hasonlít a panettonéhoz, azaz a mi kuglófunkhoz.

Fülöp-szigetek – Élve keresztrefeszítés

A fülöp-szigeteki katolikusok önként jelentkeznek, hogy nagypénteken „keresztre feszítsék" őket, és megélhessék Jézus szenvedését, melyet egyébként az egyház mélyen elítél.

Fülöp-szigeteken a katolikus hívők újraélik Krisztus keresztre feszítését Forrás: AFP/Noel Celis

A nagyböjti rítusként ismert újrajátszásnál a hívőket keresztre szögezik, hogy meggyónhassák a bűneiket, vagy imádkozzanak másokért. A bűnbánók önként vernek két hüvelyk hosszú szögeket a tenyerükbe és a lábukba, és csak akkor veszik le őket a keresztről, ha úgy érzik, megbocsátást kaptak a vétkeikért.

Görögország – Edénydobálás

Nagyszombat délelőttjén Korfu szigetén a hagyományos húsvéti "edénydobálás" zajlik. Az emberek edényeket, serpenyőket és egyéb, vízzel teli cserépedényeket dobálnak ki a házuk ablakán, majd az utcánapró darabokra törik. Egyesek szerint ez a szokás a velenceiektől származik, akik újév napján az ablakokon kidobálva minden régi tárgyuktól megszabadultak. Mások úgy vélik, hogy az edények kidobása és összetörése üdvözli a tavaszt, ezzel szimbolizálva az új termést, amelyet új cserepekben ültetnek el.

Korfu erkélyeiről dobálják az edényeket húsvét alkalmából Forrás: AFP/Sakis Mitrolidis

Görögországban egyébként csak piros tojásokat festenek, mivel a piros az élet színe, valamint Krisztus vérének ábrázolása. A tojás ősidők óta az élet megújulásának szimbóluma, a piros tojás üzenete pedig a halál feletti győzelem.
(Források: wanderlust.co.uk, standard.co.uk, womensday.com)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.