Meglepő szokások: 7 ország, ahol teljesen másképp ünneplik a húsvétot, mint nálunk

Fülöp-szigetek
PUBLIKÁLÁS: 2023. április 07. 08:03
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. Jézus feltámadását a világ számtalan pontján megünneplik, ám nagyon eltérő módokon. Igen színes a paletta a vidám sárkányeregetéstől a fájdalmas keresztre feszítésig. Országok szerint mutatjuk be a számunkra legmeglepőbb szokásokat.

Bermuda – papírsárkányt reptetnek

Az Atlanti-óceánon lévő szigetcsoporton élőknek a legfontosabb húsvéti hagyománya a papírsárkány-eregetés, amivel Jézus mennybemenetelére emlékeznek meg a bermudaiak.

Bermudán papírsárkányokkal ünnepelnek - illusztráció Forrás: wavebreakmedia/Shutterstock

A legenda szerint egy bermudai tanító, akinek egyszerű, de hatékony módszerre volt szüksége Krisztus mennybemenetelének bemutatására, Jézus képmásával díszített sárkányt használt, hogy a gondolatot könnyen elültethesse a tanítványai fejében. Ennek eredményeként a bermudai nagypénteken botokból és selyempapírból készült színes sárkányok repkednek az égbolton.

Csehország és Szlovákia – játékos korbácsolás vár a nőkre

Magyarországon a lányokat azért locsolják, hogy mindenféle ártó szellemtől és betegségtől megóvják őket.

Csehország, Szlovákia, húsvéti korbácsolás Forrás: AFP/RADEK MICA

A csehek és a szlovákok is ugyanezt szeretnék elérni, csak kicsit másképp: ők korbácsot használnak.

Olaszország – tűzijátékkal ünnepelnek

A húsvét vasárnapot főként Firenzében egy évszázados szokással ünneplik, amikor a helyiek a 15. századot idéző jelmezekben egy hatalmas, tűzijátékokkal megrakott szekeret húznak végig a városon.

Dobszóval kísérik a díszes szekeret, amelyről később kilövik a tűzijátékokat Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2014 Pecold/Shutterstock. No use without permission./Pecold

A menet a firenzei dómnál ér véget, ahol húsvéti misét tartanak, majd a mise végén a kanócot meggyújtva gyönyörű tűzijáték látható az égen. Olaszország más részein a három nap során vallási körmeneteket tartanak, ahol az emberek régi jelmezekbe öltözve műtárgyakat, szobrokat és olajágakat vonultatnak fel a főtereken. Ebben az időszakban az egyik legnépszerűbb étel a félszigeten a Colomba di Pasqua, egy hagyományos sütemény, amely hasonlít a panettonéhoz, azaz a mi kuglófunkhoz.

Fülöp-szigetek – valódi keresztre feszítések zajlanak

A fülöp-szigeteki katolikusok önként jelentkeznek, hogy nagypénteken „keresztre feszítsék" őket, és megélhessék Jézus szenvedését, mely szokást egyébként az egyház mélyen elítél.

A Fülöp-szigeteki keresztény bhaktákat keresztre szögezik Krisztus keresztre feszítésének újrajátszásakor a húsvét előtti nagypénteken a pampangai San Juanban Forrás: AFP/Noel Celis

A nagyböjti rítusként ismert újrajátszásnál a hívőket keresztre szögezik, hogy meggyónhassák a bűneiket, vagy imádkozzanak másokért. A bűnbánók önként vállalkoznak rá, hogy két hüvelyk hosszú szögeket verjenek a tenyerükbe és a lábukba, és csak akkor veszik le őket a keresztről, ha úgy érzik, megbocsátást kaptak a vétkeikért.

Ausztrália és Új-Zéland – hatalmas parádékat rendeznek

Sydney-i Királyi Húsvéti Játékok és az Aucklandi Királyi Húsvéti Játékok egészen különleges helyet biztosítanak e két országnak a húsvéti hagyományok listáján. A királyi jelzőt mindkét eseménynek maga Viktória brit királynő adományozta.

Anna, brit hercegnő vonul az Ausztrália Szövetségi Gárdájával a Royal Easter Show nyitóünnepségén Sydneyben tavaly, 2022. április 9-én Forrás: AFP/Steven Saphore

A programokon kiállítások, lóversenyek, óriáskerék, vidámpark, borászversenyek és közismereti vetélkedők szórakoztatják a közönséget – az egész olyan, mint egy hatalmas majális. Mindkettő állami szervezésű, ám belépőjegy-kötelesek.

Görögország – repülnek az edények

Nagyszombat délelőttjén Korfu szigetén a hagyományos húsvéti "edénydobálás" zajlik. Az emberek edényeket, serpenyőket és egyéb, vízzel teli cserépedényeket dobálnak ki a házuk ablakán, amik aztán az utcán landolva apró darabokra törnek.

A cserépkorsókat már többen bekészítették, hamarosan repülnek Forrás: SAKIS MITROLIDIS / AFP

Egyesek szerint ez a szokás a velenceiektől származik, akik újév napján az ablakokon kidobálva minden régi tárgyuktól megszabadultak. Mások úgy vélik, hogy az edények kidobása és összetörése üdvözli a tavaszt, ezzel szimbolizálva az új termést, amelyet új cserepekben ültetnek el.

Spanyolország – csuklyások vonulnak

Egy héttel ezelőtti cikkünkben részletesen beszámoltunk arról, hogyan ünnepelnek a vallásos spanyolok már egy héttel a húsvétot megelőzően. A Semana Santa, azaz Sent Hét napjain lenyűgöző vallási körmenetek haladnak végig a városok és falvak utcáin, amelyektől a külföldi tursiták gyakran idegenkednek, ha még nem láttak, hallottak róla korábban.

Ijesztő látványt nyújtanak azoknak, akik nincsenek hozzászokva az ilyen látványhoz Forrás: NurPhoto via AFP/Daniel Gonzalez Acuna/NurPhoto/Daniel Gonzalez Acuna

A spanyol lakosok nagycsütörtökön, az ország bizonyos részein eljárják a halál táncát, és csontváznak öltözve járják az utcákat, miközben felelevenítik a bibliai jeleneteket. A hét többi napján az évszázadok óta zajló hagyományoknak megfelelően arcukat elfedő, csuklyába öltözött köpenyes alakok vonulnak mindenhol az utcákon.

(Forrás: life.hu, travelo.hu)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.