A növények titkos hangjai befolyásolják az állatokat?

molylepke
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 16. 16:51
Ez volt az első alkalom, hogy egy állat reakcióját sikerült kimutatni egy növény által kibocsátott hangra.

A kutatók úgy vélik, hogy különféle állatok a növények hangjai alapján hozzák meg döntéseiket.

Az állatok reagálnak a növények által kibocsátott hangokra
Az állatok reagálnak a növények által kibocsátott hangokra / Fotó: Pexels.com (Illusztráció)

Láthatatlan ökoszisztéma alakulhatott ki a növények és az állatok között

A kutatók gondosan ellenőrzött kísérleteket végeztek, hogy biztosak legyenek abban, hogy a molylepkék ténylegesen a hangokra reagálnak, nem pedig a növények megjelenésére. Most a kutatók azt vizsgálják, hogy a különböző növények milyen hangokat adnak ki, és más fajokra is hatással van-e.

Egy másik kutatási terület annak vizsgálata, hogy a növények képesek-e hangokon keresztül információt átadni egymásnak, és ennek hatására reagálni, például aszály idején a víz megtartásával. Ha egy növény stressz alatt áll, a legérdekeltebb szervezet a többi növény lehet, amelyek különféle módokon reagálhatnak

- mondta Lilach Hadany professzor a Tel Aviv-i Egyetemről.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a növények nem érző lények. A hangok fizikai hatások révén keletkeznek, amelyeket a helyi körülmények változása idéz elő. A mai felfedezés azt mutatja, hogy ezek a hangok hasznosak lehetnek más állatok, és esetleg növények számára, amelyek képesek érzékelni ezeket a hangokat - írja a BBC.

Ha ez azonban igaz, akkor a növények és az állatok kölcsönösen fejlődtek úgy, hogy képesek legyenek ezeknek a hangoknak a kibocsátására és meghallására.

A növények tovább fejlődhetnek, hogy több vagy hangosabb hangot adjanak ki, ha az előnyös számukra, és az állatok hallása ennek megfelelően fejlődhet, hogy befogadják ezt a hatalmas információmennyiséget. Ez egy hatalmas, még feltáratlan terület, egy egész világ, amely felfedezésre vár

- mondta a professzor.

A kísérlet során a kutatók a nőstény molylepkékre koncentráltak, amelyek általában paradicsomnövényeken rakják le petéiket, hogy a kikelő lárvák táplálkozhassanak velük.

A feltételezés szerint a molylepkék egészséges növényeket keresnek petéik számára, ezért vizsgálták, hogy elkerülik-e a stressz alatt álló, kiszáradt növényeket. Az eredmény az volt, hogy nem raktak le petéket, mert a növények által kibocsátott hangokat érzékelték. Ezek a hangok az emberi hallástartományon kívül esnek, de sok rovar, denevér és néhány emlős képes érzékelni őket.

Az új kutatás szerint egy láthatatlan ökoszisztéma kötheti össze a növényeket és az állatokat.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.