Ledöbbentek az orvosok: így pusztítja a méhméreg a mellrákot

kutatás
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 14. 11:45
A természet néha egészen váratlan helyeken rejti el a legerősebb fegyvereit. Kiderült, hogy a méhméreg meglepő hatékonysággal pusztítja el a rákos sejteket.

A mellrák a nők körében a leggyakrabban előforduló daganatos betegség. A kezelési lehetőségek közé jelenleg olyan módszerek tartoznak, mint a hormon- és kemoterápia, a műtét, a sugárkezelés, és az immunterápia. Egyre több kutatás vizsgálja azonban a méhméreg egyik hatóanyagát, a melittint, amely ígéretesnek tűnik a mellrák elleni küzdelemben. A melittin olyan folyamatokat indíthat el a rákos sejtekben, amelyek hozzájárulhatnak azok pusztulásához, sőt a daganatos sejtek működését irányító génekre is hatással lehet.

mellrák, méhméreg, szűrővizsgálat, ultrahang
A méhméreg elpusztíthatja a rákos sejteket
Fotó: Volha_R / Shutterstock

Mire alapozták ezt a felfedezést?

Kutatók több mint 300 méh – köztük házi méhek és poszméhek – mérgét vizsgálták meg egy laboratóriumi kísérletsorozatban. A cél az volt, hogy kiderüljön: van-e olyan természetes vegyület, amely képes gátolni a mellrák növekedését. A válasz meglepő volt: a melittin nevű anyag, amely a méhméreg egyik fő összetevője és a fájdalom kiváltója, percek alatt elkezdte lebontani a rákos sejtek membránját.

A melittin különösen hatékonynak bizonyult a mellrák két agresszív típusával szemben, amelyek általában nehezen kezelhetők, gyorsan terjednek, és kiújulásra is hajlamosak.

A méhméreg célzottan támadta meg ezeket a sejteket, miközben az egészségeseket javarészt megkímélte. A kutatás során a méregből kinyert melittint laboratóriumban tenyésztett mellráksejteken tesztelték, és közben azt is megfigyelték, hogy a peptid blokkolja azokat a kémiai jelzéseket, amelyek a rákos sejtek növekedését és túlélését segítik. 

A méhméreg és a kemoterápia együtt még erősebb

A kutatás szerint a melittin nemcsak önmagában hatásos, hanem képes fokozni a kemoterápiás szerek hatását is. A jövőben akár kombinált kezelés részeként is alkalmazható lehet, a melittin ugyanis amellett, hogy blokkolja a rákos sejtek növekedéséhez szükséges kémiai jeleket, annak az esélyét is csökkenti, hogy a daganatos sejtek túléljék a kezelést. A kutatók szerint mindez lehetővé teszi, hogy alacsonyabb dózisú kemoterápiával – és így a kellemetlen mellékhatások minimalizálásával – is hatékonyan lehessen gyógyítani a mellrákot.

A célzott támadás lehet a jövő

Az egyik legnagyobb előnye a melittinnek, hogy meglepően szelektív, vagyis nem pusztít el minden útjába kerülő sejtet, csak azokat, amelyek rákosak. Ez hatalmas előrelépés lehet a mellrák kezelésében, hiszen az egyik legnagyobb kihívás ma is az, hogy miként lehet a rákos sejteket elpusztítani anélkül, hogy az egészséges szöveteket is károsítanánk.
A legtöbb jelenlegi kezelés – például a kemoterápia – során nem képesek szelektálni a daganatos sejteket, így sok esetben legalább annyi kárt okoz, mint amennyit használ. A melittin azonban eredményes változást hozhat.

Még messze vagyunk a gyógyszertől

Fontos hangsúlyozni, hogy ez még csak laboratóriumi kutatás volt. A melittin hatását jelenleg tenyésztett sejteken vizsgálták, tehát emberi szervezetben még nem tesztelték. Ahhoz, hogy valódi gyógyszer vagy terápia váljon belőle, hosszú évek munkája szükséges, kezdve az állatkísérletektől a klinikai vizsgálatokig. A tudósok ugyanakkor optimisták, az eddigi eredmények szerint ugyanis a méhméreg valóban használható lehet a mellrák ellen. Ráadásul természetes eredetű, és kombinálható a meglévő kezelésekkel.

A méh mérge elpusztíthatja az agresszív ráksejteket

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.