Képzeljük el, hogy orvos helyett egy mesterséges intelligencia mondja meg, mi a bajunk. Sci-finek hangzik, mégis valóság, hiszen ma már emberek ezrei írják be tüneteiket a ChatGPT-be, remélve, hogy a gép pontosabban és gyorsabban diagnosztizálja őket, mint egy igazi orvos. Sőt, akad olyan, akinek ez az életét is megmentette. De vajon meddig mehet el egy chatbot? Tényleg képes lehet felismerni a betegséget, sőt még diagnosztizálni is? És mi van, ha téved?
Az interneten egyre több történet kering arról, hogy a ChatGPT különböző egészségügyi panaszokra reagálva meglepően pontos válaszokat adott. Egy 27 éves nő például hónapok óta járta az orvosokat különféle rejtélyes tünetekkel, amikor végső elkeseredésében megkérdezte a ChatGPT-t. A chatbot válasza az volt, hogy a fiatal hölgy valószínűleg rákos megbetegedéssel küzd. Ezt később az orvosok is megerősítették, a nő pedig kezelést kapott és megmenekült. Más esetben egy kutya életét mentette meg a mesterséges intelligencia, amikor a gazdájának adott egy helyes tippet, és vérszegénységet állapított meg az állatnál. Ezt végül az állatorvos is megerősítette. Ilyen példák után joggal merülhet fel a kérdés: valóban életeket menthet a mesterséges intelligencia?
Ezek szerint a jelenség már nem újkeletű és sokan érezhetik úgy, hogy egy chatbothoz fordulnak. Előnyben lehet a chatbot, hiszen nála van a gyorsaság ütőkártyája, valamint az, hogy a nap 24 órájában bármikor elérhető, és készségesen válaszol a problémáinkra. Kijelenthetjük, hogy a mesterséges intelligenciánál nem kell heteket várni egy szakorvosi időpontra. De nem utolsó szempont az sem, hogy a mesterséges intelligencia sokkal vonzóbbá teszi az ingyenessége, ami sokak számára egy kedvező tulajdonság – főleg az olyan országokban, ahol fizetni kell az orvosi ellátásért.
A Metropol napilap egy korábbi cikkében arról számolt be, hogy nemrég végeztek egy kísérletet a témában. Erre a kísérletre hivatkozva felhívták az emberek figyelmét arra, hogy talán nem mindig jó ötlet, ha mindig egyből a mesterséges intelligenciát keressük fel az egészségügyi panaszainkkal. A kísérlet során ugyanis tudósok megállapították, hogy a mesterséges intelligencia alapú chatbotok nemcsak pontatlanok voltak egyes betegségek felismerésében, de néha súlyosan alá is becsülték a páciensek állapotát.
Lapunknak Dr. Mangó Gabriella háziorvos mondta el véleményét a témában.
Nem árt ezeket használni, de nagyon óvatosan kell vele bánni, mert egy embert komplexen kell figyelni
– jelentette ki a népszerű gyöngyösi háziorvos.
„Bár lehet, hogy feldob a tünetekre különböző lehetőségeket, de azt gondolom, hogy felnagyíthatja ezeknek a jelentőségét. Szerintem nem helyettesíti semmiképpen az orvosi tevékenységet” – nyilatkozott lapunknak Dr. Mangó Gabriella. Szerinte azonban ettől eltekintve, a ChatGPT hasznos lehet, de csak egyfajta kiegészítő eszközként, és önálló diagnózisalkotásra nem alkalmas – különösen nem veszélyes vagy összetett esetekben. Amikor megkérdeztük Dr. Mangó Gabriellát, hogy javasolja-e az embereknek, hogy panaszaikkal egy chatbothoz forduljanak, egyértelmű nemmel válaszolt.
Dr. Mangó Gabriella szerint a mesterséges intelligencia hasznos lehet ott, ahol az alapvető egészségtudatosság hiányzik:
Talán a ChatGPT-t arra lehetne használni, ami az alapvető egészségügyi kulturáltságunkból kimaradt
– állítja a háziorvos. Ilyen például a nők ciklusának nyilvántartása, a megfelelő szájápolás vagy az alapvető higiéniai tanácsok. Ezeknek a problémáknak a megoldásához ugyanis valóban egy megfelelő adatbázis áll a ChatGPT rendelkezésére.
A chatbotok – ahogy más mesterséges intelligencia alapú eszközök is – képesek lehetnek bizonyos információk gyors összegzésére, ötletek felvetésére, sőt, akár tünetek alapján lehetséges betegségek felsorolására is. De fontos megérteni, hogy nem látnak minket, nem tapintanak meg, és nem kérdeznek vissza úgy, mint egy orvos. A chatbot arra sem képes, hogy megvizsgáljon minket – és nem vállal felelősséget semmiért sem.
Egy orvos ezzel szemben valós empátiával, személyes tapasztalattal, és több éves klinikai gyakorlattal rendelkezik. A mesterséges intelligencia viszont egy algoritmus, ami adatokat elemez.
Tehát a szakértők egyetértenek abban, hogy egy chatbot nem orvos, és nem is lesz az. Kérdezni tőle lehet – sőt, bizonyos kérdésekre még hasznos válaszokat is adhat. De ha az életünk a tét, akkor nincs okunk lecserélni egy egészségügyi szakembert egy algoritmusra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.