Az Angol beteg című Oscar-díjas film sokak szívébe lopta be magát a 90-es években, és bár a történet izgalmas és romantikus, az igazi főszereplő, Almásy László élete ennél jóval izgalmasabb és sokszínűbb volt. Nem csupán a sivatagok felfedezője, hanem egy titkokkal teli, sokszor ellentmondásos személyiség, akinek története messze túlmutat a vásznon látottakon. Ő volt az igazi Angol beteg.
Az Angol beteg című filmben Ralph Fiennes alakítja Almásy grófot, a súlyosan megégett, titokzatos angol beteget, akinek múltja a második világháború sivatagi hadszínterein bontakozik ki.
A film romantikus és drámai elemei sokakat megérintettek, de a valóságban Almásy László nem angol volt, és nem is ő volt az, aki a repülőgép-balesetben megégett. Ő csupán egy kanadai pilótának tolmácsolt, aki valóban súlyos sérüléseket szenvedett a sivatagban.
Almásy László 1895-ben született a borostyánkői várban, amely családja birtoka volt, de a grófi címet valójában nem viselhette – ez is egy olyan tévhit, amit a film erősített.
Már fiatalon is vakmerő, merész alak volt, aki nem riadt vissza a veszélyektől. Középiskolásként is megvolt a maga „botránya”, és a repülés iránti szenvedélye hamar megmutatkozott: saját maga épített vitorlázó repülőgépet, amivel azonban lezuhant, és meg is sérült. Nem volt az a tipikus arisztokrata úriember, inkább a kalandokat, a sivatag titkait és a szabadságot kereste. A beduinok „a homok atyjaként” ismerték, aki mély tisztelettel és szeretettel fordult Afrika és a sivatag felé.
Almásy nem csak felfedező és pilóta volt, de politikai eseményekben is részt vett: például az elűzött IV. Károly magyar király visszatérési kísérletében, az úgynevezett királypuccsban is közreműködött, 1921-ben Mikes János püspökkel kísérte el a királyt a határig, mint Károly sofőrje. Almásy a 1930-as években több vadászexpedíciót vezetett a Líbiai-sivatagban, és 1934-35-ben feltérképezte a Szahara közepén található Nagy-homoktenger nevű hatalmas homoksivatagot, ekkor fedezte fel a Gilf Kebir fennsík barlangjait, köztük az Úszók barlangját, illetve a Szörnyek barlangját is.
A második világháború alatt a német katonai hírszerzés munkatársa volt, Rommel hadseregénél szolgált, ahol a Szaharán keresztül sikeresen juttatott át hírszerzőket az angol vonalak mögé, ezért a Vaskereszt első osztályával tüntették ki A brit titkosszolgálat már a háború alatt is figyelte, és amikor a németek veresége kezdett sejleni, Almásy megpróbált átállni a britekhez, de ők már nem fogadták el ajánlatát. Ugyanakkor a háború végén Budapesten üldözött zsidókat rejtegetett és segített a deportáltak hozzátartozóinak.
A háború után a szovjet megszállás elől menekülnie kellett, és végül Bécsen, Trieszten és Rómán keresztül jutott el Kairóba, ahol ismét a repülés és a sivatagi expedíciók világába menekült. Megélhetését sportrepülés-oktatásból és szafarik szervezéséből biztosította, de élete végén már súlyos beteg volt.
1951-ben Almásy Lászlót súlyos amőbás vérhas támadta meg, amely miatt máját tályogok borították. Műtétek után sem tudták megmenteni, és március 22-én Salzburgban hunyt el. Sírja a salzburgi Szent Péter temetőben található. Bár a film és a regény romantikus hősként ábrázolta, az igazi Almásy László egy összetett, bátor, de ellentmondásos ember volt, aki nem félt megélni a saját igazságát, legyen szó politikáról, vagy kalandokról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.