Két már létező, daganatos betegségek kezelésére engedélyezett gyógyszer lehet a kulcs az Alzheimer-kór visszafordításához – állítják amerikai kutatók.
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) tudósai szerint a letrozol nevű mellrákgyógyszer és az irinotekán, amelyet tüdő- és vastagbélrák ellen alkalmaznak, segíthetnek az agyi károsodás mérséklésében, sőt akár a kognitív funkciók javításában is.
Állatkísérletek során a kutatók döbbenetes eredményekre bukkantak: az Alzheimer-kóros egereknél csökkent az agyi degeneráció, javult a memória és a tanulási képesség is.
Az Alzheimer-kór a demencia egyik leggyakoribb formája, amely többnyire 65 év felettieket érint, és jelenleg több mint 7 millió amerikai él vele. A betegség során mérgező fehérjék – ún. amiloid plakkok és tau fehérjeszálak – halmozódnak fel az agyban, amelyek tönkreteszik a memóriáért és tanulásért felelős idegsejteket. Bár jelenleg létezik két FDA által jóváhagyott kezelés (Leqembi és Kisunla), ezek csak a betegség korai szakaszában alkalmazhatók. A letrozol és irinotekán előnye, hogy már engedélyezett gyógyszerek, így gyorsabban kezdődhetnek velük a klinikai vizsgálatok.
Dr. Marina Sirota, a kutatás egyik vezetője így nyilatkozott:
Az Alzheimer-kór rendkívül összetett betegség, de az új számítógépes eszközeink segítségével új megközelítések váltak lehetővé.
A kutatók több mint 1300 már létező gyógyszert vizsgáltak meg, hogy kiderítsék, közülük melyik lehet képes visszafordítani az Alzheimer-kórral összefüggő genetikai változásokat. A két kiválasztott szer azért ígéretes, mert más-más típusú agysejteken fejti ki a hatását: a letrozol a neuronokra, míg az irinotekán a gliasejtekre hat. A kutatók ugyanakkor óvatosságra intenek: bár az eredmények biztatóak, a gyógyszerek komoly mellékhatásokat okozhatnak – például hőhullámokat, hányingert vagy hasmenést, írja a Daily Mail.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.