Nemcsak a gyerekek profitálnak abból, ha időt töltenek a nagyszüleikkel, a hatás oda-vissza működik! Egy friss kutatás megdöbbentő eredményei szerint azok a nagyszülők, akik rendszeresen együtt vannak unokáikkal, sokkal jobb egészségi állapotnak örvendenek, mint azok, akiknek nincs lehetőségük ilyen közös időtöltésre. Sőt, még a szellemi frissességük is tovább megmaradhat. A vizsgálatból az is kiderült, hogy a rendszeres gyerekfelügyelet és a közös programok nemcsak boldogabbá teszik az időseket, hanem komoly egészségügyi előnyökkel is járnak: csökkenhet náluk a demencia kialakulásának esélye. Úgy tűnik, a nagyszülői szerep nemcsak örömforrás, hanem az agy karbantartásának egyik leghatékonyabb módja is.
A kutatók 10 ezer résztvevő életét vizsgálták meg, és az eredményekből egyértelműen kiderült, hogy a rendszeres társas érintkezés, különösen a fiatalabb generációkkal, segíti az időseket szellemileg frissek maradni. Azok, akik unokáikkal gyakran találkoznak, aktívabbak maradnak, és kevésbé veszélyezteti őket a szellemi hanyatlás, írja a life.hu
A kutatás vezetője úgy fogalmazott:
„Az eredményeink megerősítik azt a régóta hangoztatott elvet, hogy ha nem használjuk, elveszítjük. Akik rendszeresen részt vesznek társasági tevékenységekben – például az unokákkal való közös időtöltés révén –, azoknál jelentősen kisebb a demencia kockázata, mint azoknál, akik magányosan élnek. Az elszigeteltség szinte mindig növeli a szellemi hanyatlás veszélyét.”
A szakértők azt is hangsúlyozták, hogy akkor sem kell elkeseredni, ha valakinek nincsenek unokái. A közösségi programok, például nyugdíjasklubok, szervezett utazások vagy akár sétacsoportok, szintén hozzájárulhatnak az idősek mentális egészségéhez. A kulcs a rendszeres kapcsolattartás és az aktív társas élet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.