Kávézol? Hosszútávon veszélyeztethet egy nagyon fontos életfunkciót

Kávé
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 18. 11:35
Ha délutánonként koffeinre van szükséged, valószínűleg nem a koffeinmentes kávé jut elsőként eszedbe. A szakértők szerint azonban érdemes újragondolni ezt, ha másnap kipihenten szeretnél ébredni.

Egy friss kanadai kutatás kimutatta, hogy akár két csésze kávé elfogyasztása dél után elegendő lehet ahhoz, hogy éjszaka az agy fokozottabban működjön – ez pedig hátrányosan befolyásolja az alvás minőségét és a másnapi energiaszintet.

kávé
Az esti kávé rontja az alvást és komolyabb kockázatokat is rejt hosszútávon. Fotó:  Pexels

A Montreali Egyetem kutatói szerint a koffein – a világ egyik legszélesebb körben fogyasztott serkentőszere – megváltoztatja az agyi aktivitás szerkezetét és összetettségét alvás közben. A vizsgálatban 40 egészséges, 20 és 58 év közötti, mérsékelt koffeinfogyasztó vett részt. Két éjszakát töltöttek alváslaborban: az egyik alkalommal 200 mg koffein (kb. két csésze kávé) elfogyasztása után, a másikon placebóval.
Az alvás során EEG (elektroenkefalográf) segítségével mérték az agyi aktivitást. A kutatók az agyhullámok összetettségére, azok véletlenszerűségére, tömöríthetőségére és időbeli állandóságára fókuszáltak, valamint az eltérő frekvenciákon mérhető aktivitást is vizsgálták. Az eredmények szerint a koffein elsősorban a non-REM alvásra – azaz az alvás csendesebb, pihentetőbb szakaszára – volt hatással.

 Ez a szakasz három fázisra oszlik, és mélyalvásban csúcsosodik ki, amikor a test regenerálódik, az immunrendszer erősödik, és az agy pihen. A koffein azonban ezt a mély pihenést akadályozza, sekélyesebbé teszi az alvást, és fokozott információfeldolgozást vált ki akkor is, amikor az agynak pihennie kellene.

A kutatók azt is megfigyelték, hogy a koffein hatására az agyhullámok „laposabbá” váltak – ez az úgynevezett „kritikus állapotot” idézi elő, amikor az agy különösen érzékeny és adaptív. Ez ébrenlétnél előnyös lehet, alvásnál azonban hátrányos.

A kávé hosszútávon is veszélyes

Az életkort is figyelembe vették: a fiatal felnőttek (20–27 év között) érzékenyebbek voltak a koffein stimuláló hatására, különösen az álomfázisban (REM alvás). Az idősebbeknél ez kevésbé jelentkezett, valószínűleg azért, mert az életkor előrehaladtával csökken az agyban az adenozinreceptorok száma. A koffein ezeket a receptorokat blokkolja, így késlelteti a fáradtságérzetet. Bár a koffein hatása a non-REM szakaszban minden korosztályban hasonló volt, a kutatók szerint az esti kávézás általánosságban rontja az alvásminőséget. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a tanulmány csak egészséges személyekre terjedt ki, így az eredmények nem alkalmazhatók például idegrendszeri betegségekben szenvedőkre.

A Sleep Charity korábbi felmérése szerint tízből kilenc ember küzd alvásproblémákkal, amelyek hosszú távon komoly egészségügyi következményekkel járhatnak, például megnövekedett daganatos, szív- és anyagcsere betegségek kockázatával.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.