Miért tűnik lustának az okos gyerek?

Miért tűnik lustának az okos gyerek?

tanulás
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 23. 07:10
Nemrég olvastam egy érdekes kutatást a Massachusetts General Hospital szakértőjétől, Ellen Braaten pszichológustól, aki évek óta vizsgálja a tehetséges gyerekek motivációs problémáit. Ebből végre megértettem, miért küzd annyit a lányom a házi feladatokkal, pedig egyáltalán nem buta, sőt!

Ismerős a helyzet? A gyereked fél óra alatt megoldana egy matekfeladatsort, amihez a többieknek két óra kell. Mégis ott ül az asztal mellett, és képtelen elkezdeni. Vagy elkezdi, de félidőben feladja, mert „úgyis hülyeség ez az egész”. A kutatás szerint ez egyáltalán nem lustaság. Braaten szerint ezek a gyerekek egy teljesen más problémával küzdenek: sosem tanulták meg, hogy mit jelent küzdeni. Gondolj bele: ha neked mindig minden könnyen ment, és hirtelen egy olyan feladattal találkozol, ami nem megy első próbálkozásra, az olyan, mintha hirtelen elvesztetted volna a különleges képességed - és pánikba esel.

A „minden könnyű” átka

A szakértő magyarázata szerint a legtöbb gyereknél minden küzdelem. Megtanulni olvasni? Nehéz. Matekot érteni? Szörnyű. De emiatt épül fel bennük a kitartás képessége. A tehetséges gyerekeknél viszont sok minden simán megy. Aztán egyszer csak jön egy feladat, ami nem. És ők nem tudják, hogy mit kezdjenek ezzel az érzéssel. „Ez hülyeség” – mondják. Vagy: „Nem tudom megcsinálni” – pedig tudják, csak még sosem kellett igazán megküzdeniük érte.

 

Mit csinálunk akkor?

1. Ne kérdezd, hogy „Mi a baj?”

A kutatás szerint a gyerekek nem tudják megfogalmazni, hogy pontosan hol akadnak el. Helyette konkrét kérdéseket tegyél fel:

  • „Van minden, amire szükséged van?”
  • „El tudod magyarázni, hogy mit kell csinálni?”
  • „Melyik résznél akadsz el?”

2. Segítsd megérteni, hogy hol tart

Sok tehetséges gyerek azért adja fel, mert úgy érzi, „már örökké dolgozik rajta”, pedig lehet, hogy csak 10 perce kezdte el. Segíts neki átlátni: „Nézd, itt tartasz most, és ennyit kell még megcsinálnod.”

3. Ne a tehetségét dicsérd

Ez talán a legnehezebb tanács. Ahelyett, hogy azt mondod: „De okos vagy!”, inkább ezt: „Látom, mennyit dolgoztál ezen” vagy „Szuper, hogy nem adtad fel!”

A túlzott elvárások csapdája

A pszichológus szerint mi, szülők gyakran túl sokat várunk a tehetséges gyerekeinktől. És ami még rosszabb: rossz dolgokat várunk tőlük. Azt akarjuk, hogy minden tantárgyban jeleskedjen, minden versenyt megnyerjen, minden területen a legjobb legyen. De lehet, hogy ő matekból tehetséges, de a szíve a rajzolásért dobog. Vagy briliáns természettudományokból, de a zene az, ami boldoggá teszi. A kutatásban szerepel még egy érdekes megállapítás: a tehetséges gyerekek gyakran küzdenek azzal, hogy megértsék mások érzéseit. Nem gonoszságból, hanem mert nehéz nekik elképzelni, milyen lehet, ha valami nem megy könnyen.

Mit tehetsz?

  • Kérdezd meg tőle, mit gondol, hogy érezhetik a többiek, amikor nehéz a feladat
  • Beszéljetek arról, mit érezhet egy könyv/film főhőse
  • Segíts megérteni, hogy mindenkinek mások az erősségei

A tehetség ajándék, de egyben kihívás is. Ezek a gyerekek nem lusták – csak másképp kell őket támogatni. Ne azt várjuk tőlük, hogy tökéletesek legyenek, hanem azt, hogy megtanuljanak küzdeni, kitartani, és megérteni, hogy a bukás is a tanulás része. Mert a végén nem az számít, hogy mennyire okos egy gyerek, hanem az, hogy boldogan és kiegyensúlyozottan tudja-e használni a képességeit.

És igen, a lányommal azóta sokkal jobban megy a matekozás, mióta nem azt kérdezem tőle, hogy „Miért nem csinálod meg?”, hanem azt: „Melyik lépésnél kell segítség?”

Rita

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.