Manna – mint említettem – nem először járt fogorvosnál. Korábbi élményei alapján szinte az első kérdése az volt:
„Ugye nem kapok szurit?”
Marianna, a vizsgálatot végző szaktanácsadó, klinikai nyelvész megnyugtatta, hogy most egész biztosan nem kap injekciót. Akkor is türelmes maradt, amikor a végletekig izguló, így normális viselkedésre képtelen (értsd: izgága, benemállaszája, ficereg) üzemmódban a lányom még az asztalra készített vizet is felborította. (Én meg égtem, mint a rongy…)
A szaktanácsadó izgalmasabbnál izgalmasabb feladatokat adott Mannának, aki lelkesen csettintgetett a nyelvével, képezte a hangokat, ahogy kérték tőle. Még „sztárfotók” is készültek róla egy kockás háttér előtt elölről-hátulról-oldalról, illetve a fogait is lefényképezték.
Következett egy nem túl kellemes rész: mintát kellett venni a fogazatáról. Ezt egy másik helyiségben Tünde néni végezte, szintén hihetetlen türelemmel és kedvességgel. (Én kicsit aggódtam, hogy hogyan fog tudni csendben, mozdulatlan fejjel ülni az örökmozgóm, de meglepően jól tűrte azt a kétszer két percet, amelyet szájában a speciális anyagot tartalmazó lenyomatkanállal kellett töltenie.)
Minden lépést és eseményt elmagyaráztak közben neki is és nekem is, sőt, a végén a lenyomatot is megmutatták, elmondva, hogy a minta gipsszel lesz kiöntve, így a fogazat pontos mását szó szerint kézbe is lehet majd venni. Ez nélkülözhetetlen a fogszabályzás megtervezésében. Kértek tőlünk panorámaröntgent is, hogy megnézzük a csontokat és az ínyben lévő fogcsírákat is. Ez szintén fontos a tervezéskor.
Kiderült, hogy
„Manna enyhe szájlégző, vélhetőleg a cumisüveges táplálás miatt nyelvlökéses nyelése alakult ki. A nyelvlökés néhány hang képzése közben is megfigyelhető. A nyelvét nem a szájpadláson tartja, hanem lejjebb, ezért picit szűkebb a felső fogív. A helytelen nyelés miatt túlműködik az alsó ajakizom, ami beszűkítette az alsó fogívben a helyet, ezért torlódnak az alsó fogai, a jobb oldali alsó szemfogának pedig nincs hely. Jelenleg egy picit előrébb áll a felső fogíve, de ha megtágítanánk az alsó fogívet annak érdekében, hogy beférjen a szemfog, ez az „előny” meg is szűnne, de még az is elképzelhető, hogy élben érkeznének az alsó/felső fogak. Ez a „bulldogharapás” tendencia látszik a hátsó rágófogaknál. Ezen kívül van még egy középvonal-eltolódás is, ami szintén a jobb oldali alsó szemfog helyének hiányára vezethető vissza.
Manna panaszkodott, hogy mozognak az alsó maradó metszőfogai, főleg reggel. Ez nála két ok miatt lehet. Vagy a túlműködő alsó ajakizma mozgatja ki a fogait vagy éjszaka rászorít, csikorgatja. Ez a további vizsgálatok során ki fog derülni, és némiképp befolyásolhatja a fogszabályozó kezelést.” – foglalta össze a vizsgálat eredményeit Dr. Volomné Varga Marianna.
A vizsgálat során jelezték, hogy Manna hátsó őrlőfogai (melyek már maradandóak) elég mélyen barázdáltak, és meg is mutatták, hogy a szonda megakad benne (mert már felpuhult a zománc, elkezdődött a szuvasodás). (Ezt sem mondták korábban a területi fogászaton…) Megtudtam, hogy ez azért nem túl jó, mert nem lehet rendesen tisztítani, és a gyermekkori fogszuvasodásnak nagyrészt ez az okozója. (A témáról később szeretnék részletesen írni.) Abban maradtunk, hogy ezeknél az őrlőknél barázdazárást fogunk alkalmazni – szükség esetén kiterjesztett barázdazárást fognak végezni.)
A panorámaröntgen, a vizsgálati eredmények és a gipszfogazat birtokában a gyermek-fogszabályzó szakorvos tervet fog készíteni az alkalmazott fogszabályozó kezelésről. Erről is beszámolok majd.
Tünde
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.