
A merevedési zavar gyakran más, mögöttes egészségügyi problémák együttes tünete, ezért semmilyen életkorban nem tekinthető normálisnak, elfogadottnak. Szervi okok között szerepelnek a férfiasságot ellátó erek meszesedése, idegek sérülése (pl. kismedencei műtét után), a barlangos testek elváltozásai, a különböző gyógyszerek mellékhatásai (pl. béta-blokkolók, antidepresszánsok) és egész ritkán a férfihormonok hiánya. A szervi okok kialakulásában rizikófaktorként szerepelnek a dohányzás, alkoholfogyasztás, cukorbetegség és a magas vérnyomás.
A kutatások szerint az impotencia – különösen a 40–50 év közötti férfiaknál – sokszor a szív- és érrendszeri betegségek első figyelmeztető jeleként jelenik meg. A fiatalabb és középkorú férfiaknál, akik tartósan küzdenek ilyen problémával, akár ötvenszer nagyobb az esélye annak, hogy tíz éven belül szívinfarktust vagy stroke-ot kapnak. Éppen ezért még véletlenül sem szabad elbagatellizálni a tüneteket: a korai felismerés és orvosi kivizsgálás életet menthet, hiszen az időben bevezetett életmódbeli változtatásokkal, egészséges étrenddel vagy terápiával megelőzhetőek a súlyosabb következmények.
A merevedési zavarral mindenképpen forduljunk szakorvoshoz, ha a probléma gyakran, vagy rendszeresen előfordul, és zavarja az intim együttlétet, vagy ha a merevedési zavar mellett egyéb tüneteket is tapasztalunk, mint például erős fájdalom, vagy a vágy csökkenése. Különösen fontos az orvosi kivizsgálás, ha fiatalabb korban jelentkezik a merevedési zavar, mivel ez a szív- és érrendszeri betegségek korai jele is lehet.
A merevedési zavarról bővebben:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.