
A mesterséges intelligencia jóval többre képes, mint receptet írni vagy autót vezetni: már azt is képes megjósolni racionális alapokon nyugvó tények alapján, hogy milyen betegség lesz a jövő legnagyobb gyilkosa. A válasz nem egy új, ismeretlen vírus, hanem egy csendben terjedő, már most is milliókat érintő kór, amely alattomosan kúszik be a mindennapokba: a neurodegeneratív betegségek, különösen az Alzheimer-kór jelenti a legnagyobb fenyegetést az emberiségre nézve az AI szerint.
Az OpenAI, Google DeepMind és más orvosi adatmodellekre is specializált rendszerek szerint nem a rák, nem a szívroham, és nem is egy globális járvány lesz az emberiségre leselkedő legfőbb veszély, hanem az agy lassú pusztulása. Az Alzheimer-kór és az ahhoz hasonló demenciák már most is több tízmillió embert érintenek, de a kutatások szerint ez a szám 2050-re akár háromszorosára is nőhet. Mivel a népesség világszerte öregszik, egyre többen tartoznak majd a legveszélyeztetettebb korosztályba, miközben a gyógymód továbbra is ismeretlen.
A legmegdöbbentőbb jóslat, hogy az AI modellek szerint 50 éven belül az Alzheimer-kór lehet az első számú halálozási ok a fejlett országokban, de az elhanyagolt mentális betegségek, mint a Parkinson-kór, vagy akár a depresszióval összefüggő agyi elváltozások is globális szintű krízist okozhatnak.
A mesterséges intelligencia több millió páciens adatait elemezte ki, és olyan trendekre mutatott rá, amelyek korábban rejtve maradtak.
Mindez nemcsak egészségügyi, hanem társadalmi és gazdasági katasztrófához vezethet a mesterséges intelligencia figyelmeztetése szerint.
Az AI ugyanazokat a tényezőket emeli ki:
Ezek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.