Megduzzadt a lábad? Ha ezt tapasztalod, még ma menj orvoshoz, mert komoly bajt jelezhet

vesebetegség
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 25. 11:00
A lábon megjelenő elváltozások komoly betegség jelei is lehetnek.

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a lábunkban bekövetkező változások súlyos vesebetegség jelei is lehetnek. A Newfoundland Diagnostics egészségügyi cég megosztotta, mire érdemes figyelni, különösen, ha valakinek magas a vérnyomása vagy cukorbeteg.

Bütyök megelőzés, orvos vizsgál, női láb
A lábduzzanat vesebetegségre is utalhat
Fotó: Peter Porrini /  Shutterstock 

A vesebetegség gyakori a cukorbetegek és magas vérnyomásban szenvedők körében. Jelenleg az Egyesült Királyságban több mint 70 000 embert kezelnek veseelégtelenséggel, ami súlyos probléma, mert a betegeknek dialízisre vagy veseátültetésre van szükségük az életben maradáshoz. A jó veseműködés alapvető fontosságú a szervezet egészséges működéséhez. A krónikus vesebetegségben szenvedők sokszor csak akkor tapasztalnak tüneteket, amikor a betegség már előrehaladott stádiumban van, ezért kulcsfontosságú a rendszeres szűrés. Éppen ezért jó ismerni a vesebetegség tüneteit, amelyek nem annyira ismertek, pedig a probléma még a lábakon is megmutatkozhat.

 

Tünetek, amikre nem is gondolnál

Duzzanat a lábakban vagy bokában (ödéma):

Az egyik legszembetűnőbb jel a veseműködés csökkenésére az alsó végtagok megduzzadása. Ez a folyadék-visszatartás következménye, mert a vesék nem tudják megfelelően eltávolítani a felesleges folyadékot. Duzzanat jelentkezhet ugyanakkor a szem körül is.

Viszkető bőr:

A vesék károsodása esetén a szervezet nehezen tartja egyensúlyban a vér ásványi anyag- és tápanyagtartalmát, ami viszketést okozhat, különösen éjjel vagy melegben. A viszketés gyakran enyhül mozgás vagy meleg/hideg zuhany után.

Fáradtság, gyengeség:

A vesék nem tudják megfelelően kiszűrni a méreganyagokat, így azok felhalmozódnak a vérben, ami fáradtságot vagy általános gyengeséget okozhat. Természetesen a fáradtság sok más egészségügyi probléma tünete is lehet, ezért más jelekkel együtt érdemes értelmezni.

Légszomj:

A folyadék nemcsak a lábakban és szemekben halmozódhat fel, hanem a tüdőben is, ami nehezíti a légzést. A csökkent veseműködés miatt csökkenhet a vörösvértestek száma (vérszegénység), így kevesebb oxigén jut el a szervekhez, ami szintén légszomjat okoz.

Hányinger, hányás:

A vérben felhalmozódó méreganyagok hányingert és hányást okozhatnak, ugyanis a szervezet így próbál megszabadulni a feleslegtől. Ez étvágytalansághoz is vezethet, ami lassítja a gyógyulást.

Gyakoribb vizelés:

A vesék feladata a vizelet előállítása a méreganyagok eltávolítása érdekében. Ha nem működnek megfelelően, a szervezet több vizet használ a kiválasztáshoz, így gyakrabban jelentkezhet vizelési inger – főleg éjszaka.

Vér a vizeletben:

Súlyos esetekben, amikor a vese súlyosan károsodott, a vér is megjelenhet a vizeletben. Ilyenkor a vese szűrőrendszere már átereszt, és nem képes visszatartani a vérsejteket, írja a Mirror.

Fontos azonban a tünetek megfelelő kiértékelése, ezért ha elváltozást tapasztalunk, forduljunk mielőbb orvoshoz!

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.