Dupla szív, két pupilla, három vese – ezek a világ legbizarrabb betegségei

különleges betegségek
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 18. 18:15
Az emberi test csodálatos, de néha egészen szürreális dolgokra is képes. Az orvostudomány számos rendkívül ritka és bizarr betegséget ismer, amelyek nemcsak a laikusokat, hanem a szakembereket is megdöbbentik. Dupla szív? Két pupilla egy szemben? Három vese? Elsőre felfoghatatlannak hangzik, pedig ezek valódi állapotok – ritkák, de léteznek.

A világ tele van olyan orvosi rejtélyekkel, amelyek még a legtapasztaltabb szakértőket is zavarba hozzák. Bár elsőre hihetetlennek hangzik a dupla szív, két pupilla vagy három vese, ezek nemcsak fantáziák, hanem valóban diagnosztizált betegségek. Ezek az extrém ritka fejlődési rendellenességek általában magzati korban alakulnak ki, és sok esetben évekig észrevétlenek maradnak. Az érintettek sokszor teljesen egészséges életet élhetnek, de előfordul, hogy a különleges felépítésük komoly kihívás elé állítja őket és orvosaikat is.

orvosi vizsgálat, röntgenkép, tüdő, betegség
A világ legbizarrabbnak hangzó betegségei tényleg léteznek.
Fotó: NMK-Studio /  Shutterstock 

5+1 létező és diagnosztizált bizarr betegség

1. Diprosopus – az „arcduplikáció” szindróma

Ez az egyik leglátványosabb és legszokatlanabb fejlődési rendellenesség, amelynek folytán a koponya egyes részei duplikálódnak. Előfordulhat, hogy valakinek két szája, két orra vagy két pár szeme van – ezek az emberek többnyire nem maradnak életképesek, de voltak már dokumentált túlélők is.

2. Polykardia – dupla szív

Rendkívül ritka eset, de dokumentáltak olyan fejlődési rendellenességet is, amikor az embriónak két különálló szívkezdeménye fejlődött ki. Ezek többnyire nem életképes állapotok, de orvosi csodaként emlegetnek néhány olyan esetet, amikor valaki kettős szívizomrendszerrel született, és azok részben funkcionáltak is.

3. Polycoria – két pupilla egy szemben

Ijesztően hangzik, de valós jelenség. A valódi polycoria során a szem egy íriszen belül két funkcionális pupillát tartalmaz, ami súlyosan befolyásolhatja a látást. Gyakran azonban csak „álpolycoriáról” van szó, amikor egy hártya vagy sérülés miatt tűnik úgy, mintha több pupilla lenne a szemben.

4. Hypertrichosis – a „farkasember-szindróma”

A test egészét beborító, rendkívül sűrű szőrnövekedés nem mese – létező genetikai betegség. Az érintettek arcán, karján, hátán és mellkasán is túlburjánzik a szőr, amit általában hormonzavar vagy örökletes mutáció okoz.

5. Trikuspidális vese – három vese egy testben

Bár a legtöbben kettővel születnek, léteznek emberek, akik három vesével élnek – akár úgy, hogy soha nem is szereznek róla tudomást. A harmadik vese általában kisebb és rejtve marad, de akár funkcionálhat is, sőt néha pont az ilyen donorok miatt kaphatnak mások új vesét.

6. Fibrodysplasia ossificans progressiva (FOP) – amikor az izmok csonttá változnak

Az egyik legrémisztőbb betegség, mely során a lágyszövetek – izmok, inak, ínszalagok – idővel fokozatosan csontszövetté alakulnak. A betegek szó szerint „csontbörtönbe” záródnak, mivel testük fokozatosan mozdulatlanná válik.

Ezek a betegségek ugyan rendkívül ritkák, de a létezésük emlékeztet minket arra, hogy az emberi test végtelenül összetett – és néha kiszámíthatatlan. A tudomány ma már sok ilyen rendellenesség felismerésére és enyhítésére képes, de egyes esetek még mindig kihívást jelentenek az orvosok számára. 

Ezek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.