
Egyre több nő tartja elképzelhetetlennek, hogy smink nélkül lépjen ki az utcára, hiszen az önkifejezés egyik eszköze, emellett pedig segít elfedni belső bizonytalanságunkat, amit a szépségideálok, a média és a társadalmi elvárások még jobban felerősítenek. De vajon megéri kockára tenni az egészségünket? Egyes kozmetikai termékek ugyanis növelhetik az asztma kialakulására való hajlamot.
A kutatók egy közel 40 ezer embert vizsgáló tanulmány során összefüggést fedeztek a szépségápolási termékek, köztük a rúzs, a szemhéjfesték és a szempillaspirál, valamint a krónikus légzőszervi betegség késői megjelenésű eseteinek gyarapodása között.
Te mennyit használod ezeket a termékeket? – Elrettentő eredmények születtek
A kutatás eredményei szerint azoknál a nőknél, akik műkörmöt, körömbőr ápoló krémet, pirosítót és rúzst használtak, közel 50 százalékkal nőtt az asztma kockázata. Már maga a pirosító és a rúzs heti ötszöri alkalmazása is 18 százalékkal növelte a betegség esélyét. Bár a tanulmány nem egyértelmű bizonyíték a termékek és az asztma közötti kapcsolatra, azonban a kozmetikumokban található vegyi anyagok hatással lehetnek a betegség kialakulására.
Negatívan befolyásolják az immunrendszert és a szervezet hormonjait
Voltak olyan termékek, amelyekről a szakértők azt feltételezték, hogy képesek gyengíteni az immunrendszert, míg mások, mint például a fenolok és ftalátok negatív hatással lehetnek a szervezet hormonjaira.
Eredményeink megerősítik a testápolási termékek és összetevőik szabályozásának szükségességét
– hívták fel a figyelmet a szerzők a tanulmány jelentőségére, amely az Environment International folyóiratban jelent meg. Mint kiderült, a kutatásban 12 év alatt összegyűjtött adatokat használtak fel, amely 41 szépségápolási terméket vizsgált.
Szörnyű betegség, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni
A kutatók a vizsgálat végén több mint 1700 nőnél, azaz a résztvevők 4 százalékánál állapítottak meg felnőttkori asztmát, ami köhögést, zihálást, légszomjat és mellkasi szorítást okozott. Összességében tehát a kozmetikumok 19 százalékkal növelték a betegség kockázatát, rendszeres használatuk pedig 22 százalékos növekedéssel járt.
Bár ez a terület további kutatásokat igényel, nem mehetünk el amellett, hogy a tanulmány szerint a piperecikkek rossz hatást gyakorolhatnak az egészségünkre.
Az alábbi videóból megtudhatod, milyen méreganyagokat tartalmaznak a szépségápolási termékek:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.