Fény derült a Balaton legnagyobb titkára - Ettől le fog esni az állad

Balaton
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 07. 19:45
Tihany legendás visszhangja nemcsak a természet egyik különleges játékának köszönhető, hanem évszázadokkal ezelőtti történetek és titkok is fűződnek hozzá. Most elkalauzolunk a legendák világába, hiszen a Balaton partján mindig akad valami izgalmas!

Tombol a balatoni szezon, a magyar tenger – mint minden évben –, idén is vonzza a turistákat, pihenni vágyókat. Ha az aktív kikapcsolódás híve vagy, akkor látogass el Tihanyba, hátha meghallod a híres visszhangot!

Balaton, tihanyi visszhang
Balaton és a tihanyi visszhang legendája Fotó: Vasvári Tamás / MTI

Balaton és a tihanyi visszhang: érdekességek és fontos tudnivalók

Természeti jelenség

A Balaton északi partján fekvő Tihany nemcsak apátságáról és levendulamezőiről híres, hanem egy különös akusztikai jelenségről is, amely évszázadok óta vonzza a látogatókat: ez a tihanyi visszhang.  

A természetes visszhang egykor az apátság környékéről elkiáltott szavakat néhány másodperccel később ismételte vissza, amit a környező domborzat, a Balaton vízfelülete és a kőépületek idéztek elő. A hang a mai néven ismert Visszhang-domb irányából verődött vissza. Ez a különleges élmény annyira megragadta az emberek fantáziáját, hogy idővel irodalmi szimbólummá is vált.

„Nekem a Balaton a Riviéra”

Marót Vikin és a Nova Kultúr zenekaron kívül a Balatont, azon belül is a Tihanyi visszhangot már korábban is számos magyar költő és író említi műveiben. Vörösmarty Mihály, Tompa Mihály, Csokonai Vitéz Mihály és Petőfi Sándor is mind megörökítették műveikben a különleges természeti jelenséget. A visszhang a válasz nélküli szerelem, a bánat vagy éppen a remény költői metaforájává vált.  

Balaton, tihanyi visszhang
Echo-kő Fotó: Jászai Csaba / MTI

Legendák  

Több ismert legenda is kering a balatoni visszhangról. Az egyik legismertebb helyi legenda szerint egy fiatal lány reménytelenül beleszeretett egy papba, aki nem viszonozta érzelmeit. A lány fájdalmában a dombra futott, és kiáltása után csak a visszhang válaszolt neki – így vált a visszhang a beteljesületlen szerelem jelképévé.

Egy másik legenda szerint, egy tündérlány minden nap a Balaton partjára ment kecskéivel, és varázslatos hangján énekelt. A tó urának fia beleszeretett, nap mint nap hallgatta őt. A lány egy idő után már csak akkor dalolt, ha a fiú értékes ajándékot hozott neki. Amikor a fiú megbetegedett, apja, Balaton, drágakövekkel fizetett a lány énekéért, de a kincs elfogyott, és a tündér többé nem szólt. A fiú meghalt, Balaton pedig haragjában elárasztotta a partot: elvitte a kecskéket, majd a barlangba menekülő lányt is bezárta egy sziklával. Átkot mondott rá, ezért a tündér azóta is hétszer visszhangozza a hozzá intézett szavakat. A kecskék patái állítólag ma is megtalálhatók a parton.

A visszhang ma

Bár a klasszikus visszhang ma már csak gyengébben hallható, a látogatók még mindig próbálkoznak, az Echo-kőre állva kiálltnak. A Visszhang-domb, a Visszhang utca és maga az Apátság, ma is őrzik ennek a különleges jelenségnek az emlékét.  

Örökség  

A tihanyi visszhang egyszerre földrajzi, kulturális és érzelmi örökség – egy különleges darabja a magyar tájnak.  

Az alábbi videóból több érdekességet is megtudhatsz a tihanyi visszhangról:

Ha érdekelnek hasonló legendák, olvasd el az alábbi cikkeinket is:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.