Surd - Hogyan lett a kis zalai faluból fenyőbirodalom?

polgármester
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 24. 13:30
A Zala vármegyei Surdon minden lakosra közel 1600 fenyőfa jut: a 630 fős település lassan évtizedek óta hazánk fenyőközpontjának számít. Egy igazán különleges és izgalmas történettel indult el ez a birodalom.
Sok gyönyörű fenyőfából lehet választani Surdon Forrás: Fanny Magazin

Surd, ahonnan a karácsonyfák származnak

Zalai kis faluból fenyőbirodalom

A karácsony közeledtével a Surdról származó fenyőfák az ország minden városában rendre megtalálhatók, a község első embere szerint tavaly 1 millió fát is kitermeltek a helyiek. Habár az odáig vezető utat még számos ködfolt borította, Surdra érve már szikrázó napsütés melegítette fel a novemberi ég felé nyújtózó fenyőfák deres csúcsait, nem csoda hát, hogy Kanász János, a település immáron 17 éve regnáló polgármestere különösen baráti hangulatban fogadott, majd kalauzolta végig a Fanny Magazint ékszerdobozként imádott községén.

Kanász János, Surd polgármestere Forrás: Fanny Magazin

„A belsőzsebében rejtette el"

– Nagyon elterjedt itt nálunk a fenyőfatermelés, hiszen az emberek szakértelmén túl a kiváló éghajlat, illetve az agyagos talaj is adott – mondja Kanász János, aki azt is elmeséli, hogyan lett Surd az ország fenyőfaközpontja.

– magyarázza a polgármester, aki szerint mindezt, vagyis az abból származó pénzt látva a többi lakos is vérszemet kapott. Emiatt egyre többen kezdték követni a fenyőtermesztők példáját, akik előtt azonban évről-évre jóval több munka áll; sokkal több annál, mint amennyit egy laikus feltételezne.

Évek munkájának gyümölcsét díszítjük

– Sokan azt hiszik, el kell ültetni a magokat, aztán bizonyos idő elteltével csak be kell rántani a láncfűrészt és már dől is a lé, pedig a helyzet ennél sokkal bonyolultabb – hangsúlyozza a község első embere. – Igaz, először valóban ültetni kell, amit egy 2-3 éves növekedési folyamat követ, ezt követően azonban újfent ültetni kell: persze nem újabb magot, hanem a már fejlődésnek indult csemetét, ki a szabadba.

Azonban ezt sok munka előzi meg.

– Előtte fel kell szántani a földet, majd eltárcsázni és pétisózni is muszáj, sőt: sok helyen már trágyázzák is a talajt – fejti ki Kanász János, hozzátéve, hogy a normand fajtát például 8–10 évig is gondozzák a gazdák, mielőtt értékesítenék a kivágott növényt.

"Becsomagolt" fenyőfák Surdon Forrás: Fanny Magazin

A normand bírja a fűtött lakást

– Ami a fák kivágását illeti, nálunk november végén indul be a roham és december 7–9-ig tart. Ennyi idő leforgása alatt 2021-ben például csaknem egymillió fenyőt termeltek ki, majd értékesítettek tovább a surdiak – büszkélkedik Kanász János, aki szerint a tőlük származó fák idén is az ország minden egyes városában felbukkannak majd.

– mondja a polgármester, hozzátéve, a kevésbé tűrőképes lucot éppen ezért csak egy héttel a karácsony előtt szabadítják majd ki a talajból.

Mindenkinek van munkája

Nem sok település mondhatja el magáról, hogy határain belül teljesen ismeretlen fogalom a munkanélküliség: Surdon mondhatni teljes körű a foglalkoztatottság, elvégre a lakosok 98 százaléka a fenyőfából (is) él.

Fenyők Surdon, a fenyőfabirodalomban Forrás: Fanny Magazin

– Persze vannak, akik gyári munkát is vállalnak, de mivel egy lábon manapság képtelenség megélni, fenyőik is vannak, ahogyan például nekem is – mondja Kanász János, aki mintegy 20 ezer fenyő tulajdonosa.

Bemutatjuk Surdot:

@szeretunkzala

És hogy milyen karácsonyfát válassz idén? Lucfenyő: Ő az egyetlen valóban őshonosnak tekinthető fenyőfajunk. Ideális választás, ha fontos számodra a finom fenyőillat, és/vagy pénztárcabarát megoldást keresel. Azonban, ha nagyon meleg szobába, esetleg fűtőtest mellé helyeznéd a karácsony ékét, akkor semmiképp sem célszerű, mert idő előtt megválhat a tűleveleitől. Ezüstfenyő: A lucfenyő nemzetség egyik tagja. Különleges, kékes-zöldes viaszréteggel bevont tűleveleinek köszönhetően rögtön kiemelkedik a többi fa közül. Árban csak kissé haladja meg a lucot. Egyetlen hátránya, hogy mindegyik közül ő a legbökősebb. Nordmann fenyő: A elmúlt években kétségkívül a dán eredetű nordmann fenyő örvend a legnagyobb népszerűségnek. Bár illat szempontjából csak a 3. helyre kerül, esztétikailag kifogástalan, ráadásul hónapokig is megtartja szép hosszú tűleveleit. Előnyeit az ára is tükrözi, 1,5-2-szer is többe kerülhet, mint a luc. Nálatok melyeik a kedvenc?

♬ O Tannenbaum Tree - Kait Dunton

Forrás: Bors

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.