A történelem érettségi sok magolást igényel. De lehet-e könnyebb, ha Hunyadi János történetét a róla készült sorozatból sajátítjuk el?
Nagy sikert aratott a nemrég bemutatott Hunyadi című sorozat a tévében. A széria a híres törökverő hadvezér, Hunyadi János élettörténetét mutatja be. Ha egy diák most áll a történelem érettségi előtt, és meg akarja spórolni a megerőltető ismétlést vagy pánikszerű magolást, akkor szórakoztató formában is juthat információhoz Hunyadi Jánosról, ha megnézi ezt a szériát. De vajon a történelem érettségi is sikerülni fog annak, aki ebből sorozatból szerzett tudással megy be vizsgázni?
Minden fontos történelmi eseményt láthatunk az epizódokban a várnai csatától kezdve a nándorfehérvári hősies harcig. A karakterek nagy részletességgel vannak bemutatva. Hunyadi életének minden fontos állomását látjuk, ahogy katonából a leghíresebb hadvezér lesz. Magánélete ugyanilyen aprólékossággal van bemutatva, nemcsak a nagy szerelmei, hanem bizony a hűtlenségei is.
Minden más fontos karakter is hasonló részletgazdagsággal tárul elénk. Elég csak az örök manipulátor Cillei Urlikra gondolni, aki minden gonoszsága ellenére is nagyon emberi tud maradni a remek forgatókönyvnek köszönhetően. A Magyarországon rekordmagasnak számító költségvetés minden fillérje meglátszik a képernyőn: a tökéletesen korhű díszletek és jelmezek miatt szinte kézzel tapintható a középkori világ.
A sorozat teljes hossza ugyan több, mint 10 óra, de ez az izgalmas cselekmény miatt sokkal kevesebbnek tűnik. Lehet olyan diák, aki úgy gondolja, hogy a Hunyadi János és koráról szóló tananyagot inkább ebből a sorozatból tanulja meg? De vajon jól teszi ezt? Nézzük meg, mit gondolnak a történészek a Hunyadi sorozat hitelességéről.
Érdemes megnézni még gyorsan a történelem érettségi előtt?
Mindenképp. Amennyiben egy kis stresszoldó kikapcsolódásra van szüksége az érettségizőnek. Azt azonban nem ajánljuk, hogy a középkori Magyarországról szóló tananyag megtanulása helyett tegye ezt.
Több történész szerint nem igazán hiteles a sorozat, ha a konkrét történelmi eseményekről és karakterekről van szó. Persze a csaták és a nagyobb történelmi fordulópontok évszámai stimmelnek, de a karakterek például már sokszor másképp viselkednek, mint ahogy azt a történelemkönyvekben tanulhattuk.
A történészek abban is egyetértenek, hogy egy ilyen sorozatnak nem is kell tökéletesen hitelesnek lenni. Hiszen a történelmi eseményeket és a karaktereket muszáj dramatizálni, nem lehet szóról szóra követni a történelmi adatokat egy ilyen művészeti alkotásnak számító szériánál. Mert ez csak a történelmi dokumentumfilmek esetében elvárás, egy ilyen kosztümös dráma esetében nem.
Így az a rossz hírünk, hogy aki a történelem érettségi előtt áll, az inkább a könyveiből készüljön fel Hunyadi János életéből.