Sötétbe borulhatnak az óceánok: aggasztó dologra figyelmeztettek a kutatók

kutató
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 29. 14:15
Egy új tanulmány arra figyelmeztet, hogy a Föld óceánjainak jelentős része egy rejtélyes folyamaton megy keresztül, amelyet óceán sötétedésnek neveznek. A következmények súlyosak lehetnek.

Az elmúlt két évtizedben a Föld óceánjainak egyötöde, azaz mintegy 75 millió négyzetkilométernyi vízfelület, sötétségbe borult, az Oceanographic Magazine friss tanulmánya szerint. A jelenséget a kutatók 2003 és 2022 között figyelték meg, és óceán sötétedésnek nevezték el, mivel egyre kevesebb napfény hatol le a fotikus, más néven fényzónába, abba a felső vízrétegbe, ahol a tengeri élet 90%-a koncentrálódik.

A szokatlan eseménynek súlyos következményei lehetnek a Föld jövőjére tekintettel.
A szokatlan eseménynek súlyos következményei lehetnek a Föld jövőjére tekintettel. (Képünk illusztráció) Fotó: unsplash

A Plymouth Egyetem és a Plymouth Tengerkutató Laboratórium szakértői szerint az óceán 9%-ában, ami egy Afrikánál is nagyobb területet ölel fel, a fotikus zóna több mint 50 méterrel zsugorodott, 2,6%-án pedig több mint 100 méterrel. Bár a teljes következmények egyelőre nem ismertek, a tudósok attól tartanak, hogy ez a bolygó tengeri fajainak jelentős részét, illetve az óceán által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatásokat összességében is érintheti.

Ugyanakkor nem minden olyan sötét és kilátástalan. A világ óceánjainak körülbelül 10%-a, ugyanebben az időszakban valójában világosabbá vált, aminek hátterében valószínűleg a planktonközösségek változása, a csapadékviszonyok és a mezőgazdasági szennyeződések állhatnak.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy az óceán felszíne megváltoztatta színét az elmúlt 20 évben, feltehetően a planktonközösségek változásainak következtében. Azonban a mi eredményeink arra utalnak, hogy ezek a változások széles körű sötétedést idéznek elő, ami csökkenti azon óceáni területek nagyságát, amelyeket azok az állatok használnak, amelyek túlélésükhöz és szaporodásukhoz a nap- és holdfényre támaszkodnak.

- mondta Dr. Thomas Davies, a Plymouth Egyetem tengerbiológusa.

A kutató kiemelte, hogy a fényveszteség nemcsak a tengeri életet, hanem az emberiséget is sújtja, ugyanis mi magunk is az óceán fotikus zónái által biztosított levegőre, halállományra, klímavédelmi képességeire és a bolygó egészségi állapotára építünk.

Az elsötétedés leginkább az Északi- és Déli-sarkvidéket, valamint a Golf-áramlatot érinti, olyan területeket, amelyek már most is drámai átalakulásokon mennek keresztül a klímaváltozás miatt.

Az óceán sokkal dinamikusabb, mint azt sokan gondolnák. A fényviszonyok óriási mértékben változnak akár egyetlen nap alatt is, és azok az állatok, amelyek viselkedése a fényhez kötött, különösen érzékenyek ezekre a változásokra.

- tette hozzá Tim Smyth professzor.

Smyth szerint, ha a fotikus zóna zsugorodik, a fényfüggő fajok kénytelenek lesznek a felszínhez közelebb élni, ez pedig fokozott versengéshez és ökoszisztémák alapvető átalakulásához vezethet - írta a Mirror.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.