Közlemény

A Honvédelmi Minisztérium közleménye Ruszin-Szendi hazaárulással felérő megnyilvánulásairól

Bors

Létrehozva: 2025.05.08. 16:23

Készek nyilvánosságra hozni az összes részletet.

Befejeződött a Honvédelmi Minisztérium vizsgálata Ruszin-Szendi Romulusz, korábbi vezérkarfőnök NATO-tárgyalásokon való megnyilvánulásairól.

Ez a hivatalos közlemény:

Megállapítottuk, hogy az akkor a kormány békepárti álláspontját képviselni hivatott Ruszin-Szendi Romulusz a hivatalos tárgyalásokon szisztematikusan eltért a magyar kormány hivatalos, háborúellenes álláspontjától, és Ukrajna-barát narratívát képviselt. A jelentései, amelyeket az ülések után készített, valótlan állításokat is tartalmaztak, ezzel félrevezette a feletteseit és a kormányt.

Az üléseken elhangzott olyan kijelentései, mint a "Szlava Ukrajini" (Dicsőség Ukrajnának), a hivatalos magyar semlegességi politikával élesen szembemennek.

A Honvédelmi Minisztérium a vizsgálat eredményeit az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának már bemutatta, és amennyiben a bizottság is támogatja, készek vagyunk nyilvánosságra hozni a jelentést Ruszin-Szendi Romulusz ukránpárti és háborúpárti megnyilvánulásairól.

Időközben nyilvánosságra került egy közös szelf is amin együtt mutatják a győzelem jelét Magyar Péter kedvenc katonája és az ukrán vezérkari főnök.

Zsaluzsnij és a magyar vezérkari főnök nyilvánvalóan azt üzenik, hogy Magyarország és Ukrajna közösen harcol, akár az utolsó emberig a háborúban!

Dicsőség Ukrajnának! Ez volt Ruszint-Szendi a magyar álláspontot megtagadó véleménye

A korábban leváltott Ruszin-Szendi tábornokról kiderült, hogy hosszú időn át a magyar kormány álláspontjával homlokegyenest ellenkezőleg, azt megtagadva - egyes vélemények szerint tulajdonképpen hazaárulást elkövetve - háborúpárti álláspontot képviselt a különféle NATO tanácskozásokon. 

A korábbi ukrán vezérkari főnökkel készült kép is ezt bizonyítja. Amint kiderült Ruszin-Szendi leváltásának egyik oka éppen az volt, hogy elkötelezte magát Ukrajna háborús támogatása mellett.

A Honvédelmi Minisztérium átfogó vizsgálatot folytatott Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök NATO-üléseken tanúsított magatartásával kapcsolatban – értesült az Index. A tárca bekérte a NATO vezérkarfőnöki találkozók hanganyagait, és összevetette azokat az altábornagy által készített jelentésekkel, valamint a számára kiadott mandátummal. A vizsgálat eredményeit a HM a Nemzetbiztonsági Bizottság elé tárta, mivel súlyos eltéréseket találtak a hivatalos magyar álláspont és a vezérkari főnök tényleges NATO-beli megnyilvánulásai között.

A vizsgálat megállapította, hogy Ruszin-Szendi altábornagy az orosz–ukrán háború kitörése után négy NATO-vezérkarfőnöki ülésen vett részt, ahol következetesen eltért a számára kiadott mandátumtól. Miközben a részrehajlóan Ukrajna-barát állásponti elemeket hangoztatta, a kapott utasítás ellenére „elhallgatta a magyar kormány háborúellenes narratíváját”.

Hamis jelentések készültek az ülésekről

A vizsgálat szerint az altábornagy egyetlen alkalommal sem képviselte a magyar álláspontot a háború további eszkalációjának megelőzésével kapcsolatban. Nem említette, hogy Magyarország nem járul hozzá halált okozó eszközök területén keresztül Ukrajnába történő szállításához, és nem sürgette a harcok azonnali beszüntetését és a konfliktus tárgyalásos úton történő rendezését sem.

A HM vizsgálata különösen súlyos megállapításként rögzítette, hogy Ruszin-Szendi az ülésekről készített jelentéseiben olyan elemeket is feltüntetett, amelyeket valójában nem mondott el. Így a feletteseit és a kormányzatot félrevezetve azt a látszatot keltette, hogy a NATO-üléseken a magyar mandátumnak megfelelően járt el.

A vizsgálat azt is feltárta, hogy az EU vezérkarfőnöki találkozón az altábornagy nem ismertette az unió Ukrajna Kiképző Misszióját (EUMAM) érintő magyar aggályokat sem, pedig erre is egyértelmű utasítást kapott.

„Slava Ukraina” köszöntés a NATO-ban

Különösen nagy felháborodást keltett, hogy a volt vezérkari főnök a NATO-beli felszólalásait a „Slava Ukraina” (Dicsőség Ukrajnának) kifejezéssel zárta. Ez a köszöntés az ukrán hazafias retorika egyik kulcseleme, amely különösen a 2014-es Majdan téri események óta terjedt el, majd a 2022-es orosz invázió után vált nemzetközileg is ismert jelszóvá.

A kifejezés használata azért is keltett megütközést, mert a magyar kormány hivatalos álláspontja a fegyveres konfliktussal kapcsolatban a semlegesség, a béketárgyalások sürgetése és a további eszkaláció elkerülése. A „Dicsőség Ukrajnának” köszöntés használata a magyar katonai vezetés magas rangú tisztviselője részéről egyértelműen ellentmond ennek a semleges álláspontnak.

Nemzetbiztonsági következmények

A NATO vezérkarfőnöki (NATO MCCS) találkozók kiemelt jelentőséggel bírnak, mivel ezeken az üléseken egyeztetik a szövetségesek a katonaszakmai javaslatokat, és terjesztik fel katonai ajánlásaikat a NATO védelmi miniszteri, illetve állam- és kormányfői szintű politikai döntések meghozatalához.

A vizsgálat eredményeiről a Honvédelmi Minisztérium tájékoztatta a nemzetbiztonsági bizottságot, mivel az eset súlyos bizalomvesztést eredményezhetett a szövetségi rendszeren belül, és Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit is sérthette.

A kettős kommunikáció és a kormányzati mandátumtól való eltérés a NATO döntéshozatali folyamatait is befolyásolhatta, ami további biztonsági kockázatokat hordoz magában.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek