Ahogy a Bors megírta, Vácra vonult be a Nap-kelte volt producere, hogy letöltse hétéves börtönbüntetését a Fenyő-gyilkosság felbujtójaként. Gyárfás Tamás még szabadlábon, a Borsnak adott utolsó interjújában beszélt arról, mire is számít a zárkafalak között.
Gyárfás Tamás pénteken, (május 16.) 9.50 perckor kezdte meg büntetését a Váci Fegyház és Börtön intézményében. A Borsnak még bevonulása előtt adott interjút, ebben többek között arról is szólt, hogyan képzeli a következő esztendőket. Gyárfás Tamás ugyan Vácra vonult be, de korára való tekintettel nemsokára a kecskeméti börtönbe, az időskorú speciális részlegre helyezik át. Itt - mint korábban megírtuk -, a zárkákban nincs emeletes ágy, csúszásmentessé tették a burkolatot, kapaszkodókat helyeztek ki és segédeszközök is rendelkezésre állnak a mozgáshoz. A börtönorvos gyakorta ránéz klienseire, egyénre szabott terápiát írhat fel az időseknek, a pszichológus pedig rendszeresen felméri a mentális állapotukat. Természetesen, az időskorú rabok is tévézhetnek, olvashatnak, napilapokra fizethetnek elő, rádiózhatnak és állapotuktól függően, sportolhatnak. Ha állapotuk miatt szükséges, családtagjaikkal is gyakrabban találkozhatnak.
A Borsnak adott utolsó, még szabadlábon adott interjújában idézünk tőle. Gyárfás Tamás ezt várja a következő időszakban.
Előnyt jelent, hogy jómódúként vonul be a börtönbe? Másképp fognak viszonyulni önhöz a rabok?
Gy. T.: Fogalmam sincs. Nem voltam még börtönben.
BORS: De, gondolom, Tasnádi Péterrel nemcsak az ágyipoloskákról beszélgettek, hanem a rabokról és a börtönhierarchiáról is kérdezte…
Gy. T.: Azt mondta: minden attól függ, kivel kerülök egy cellába. Hála a másodfokú bírósági ítéletnek, nem fegyházra ítéltek, akkor csak napi egy órára mehetnék az udvarra sétálni. Különben zárva az ajtó.
BORS: Hány ágyas cellát szeretne?
Gy. T.: Nem vagyok döntési helyzetben.
Jól viselné a magányt?
Gy. T.: Nem tudom.
BORS: Barátkozni fog a börtönben? Kezdeményez beszélgetést?
Gy. T.: Sakk, kártya lehet nálad, de nem hiszem, hogy klubszoba-körülmények lesznek. Azt sem tudom, hogy fogom eltölteni az időmet, milyen munkát vállalok.
BORS: A Viszkis keramikus lett. Önt ez a szakma vonzza?
Gy. T.: Van, ami közelebb áll hozzám. Magyar-történelem szakos voltam, politikatudományokat, közgazdaságot tanultam, az újságíró főiskolát is elvégeztem. Jó lenne egy számítógép, mert akkor tudnék írni, egy börtönnaplót szívesen vezetnék. De ezek csak ötletek. Meg van adva, hogy mit lehet bevinni a börtönbe. Még a törülköző méretét is megszabták, maximum 70 centi széles és egy méter hosszú lehet. Ez azért van, hogy ne tudja a rab csíkokra vágni. Nehogy felakassza magát.
Ha már a halál szóba került: ön 76 éves, kedvezményekkel is legkorábban 82 évesen szabadulhat. Bár fitten tartja magát, rendszeresen sportol, megfordult az a fejében, hogy talán sosem jön ki élve a börtönből?
Gy. T.: Ilyenkor furcsaságokon is elgondolkozik az ember. Mi a jobb? Ha az utcán szétlőnek és egy pillanat alatt mindennek vége, vagy ha öt-hét évet ott sínylődsz egy börtönben?
BORS: Tudja a választ?
Gy. T.: Keresem… A rám kirótt ítélet nekem egyet jelent egy halálbüntetéssel.
Gyárfás új bizonyítékok alapján perújításban reménykedik. Ennek alapját két, egymástól különböző nyilatkozat alapozhatja meg. Az egyik, a perben életfogytiglanra ítélt Portik Tamás feljegyzése, a másik pedig egy korábban, közjegyző előtt tett nyilatkozat, amit egy meg nem nevezett személy mondott el. A két nyilatkozat tartalma közös: mindkettő azt állítja, hogy a nyolc éve elhunyt bankár, Princz Gábor állhat a merénylet hátterében, méghozzá úgy, hogy 30 millió forintot fizetett Portiknak azért, hogy terelje a gyanút Gyárfásra. Princzet módszeresen támadta Fenyő János, ahogy Gyárfás Tamással sem bánt kesztyűs kézzel, egy időre még a Nap-keltét is kicsavarta a kezéből. Gyárfás a merénylet előtt azonban már kibékült Fenyővel, így – mint a volt producer a bíróságon állította –, nem is lehetett volna indítéka a bűncselekményben való részvételhez.