Aktuális

Brutális fotók: így fonnyasztja el oltás nélkül a tüdőt a koronavírus

Bors

Létrehozva: 2021.08.13.

Most először hoztak nyilvánosságra koronavíruson átesett oltott és oltatlan ember tüdejéről készült röntgenfelvételeket. Ijesztő a különbség, vakcina nélkül felemészti a vírus okozta gyulladás a tüdőt.

Az amerikai egyesült államokbeli St. Louis Egyetemi kórház közzétett két röntgenfelvételt, ami megmutatja mekkora a különbség a fertőzésen átesett oltott és oltatlan ember tüdeje közt – írja a az amerikai Fox19 csatorna hírportálja.

Alig Jut Levegő az Oltatlan Covidosok Tüdejébe

A röntgenképeken látszik, hogy az oltatlan személy tüdejében (bal oldali kép) jóval kevesebb a fekete rész, az oltott beteghez képest (jobb oldali kép), ami a levegőmennyiségét mutatja. Ez pedig Ghassan Kamel, a kórház főorvosának elmondása szerint egyértelműen azt mutatja, hogy az adott oltatlan koronavírusos betegnek mindenképp oxigén utánpótlásra van szüksége. De rengeteg esetben a védőoltás nélküli fertőzöttnél nem elég a plusz oxigén adagolás, intubálásra és mechanikus lélegeztetésre szorulnak. Ezzel szemben a vakcinát felvevők többségének kórházba sem kell menniük, de ha mégis, intenzív osztályra nem kerülnek, és invazív lélegeztetésre sem szorulnak – állítja a főorvos, aki hozzátette: néha ugyan előfordulnak áttöréses esetek, de ez kevesebb, mint 1 százalék.

A vírust azonban terjeszthetik az oltottak

Az Amerikai Betegségmegelőzési és Megelőzési Központok új adatai azt mutatják, hogy a beoltott emberek is ugyanúgy terjeszthetik a vírust, mint az oltatlanok. 

Az oltóanyag megvédi az embereket attól, hogy valóban nagyon megbetegedjenek, de attól nem, hogy átadják ismerőseiknek vagy szeretteiknek - mondta Dr. Rachel Presti, a Washingtoni Egyetem fertőző betegség specialistája a Fox19-nek. Addig amíg nem oltatja be magát mindenki, a szakember szerint érdemes lenne maszkot hordani.

A tüdőgyulladás miatt csökken az oxigénkapacitás

A budapesti Tüdőközpont közlése szerint a súlyosabb panaszokkal küzdő betegeknél gyakran alakul ki az egyik legsúlyosabb szövődmény, a tüdőgyulladás. Ekkor a vírus már az alsó légutakban, a tüdőhólyagocskákban alakít ki gyulladást, ami miatt az apró hörgőcskék folyadékkal telnek meg, ami az oxigéntől veszi el a helyet, súlyos légzési nehézségeket okozva ezzel. Majd ez a tüdőgyulladás megmaradhat, ami láz nélküli úgynevezett atípusos is lehet, ilyenkor nehézlégzés, köhögés, krónikus fáradtság maradhat napokkal, hetekkel a betegség után.

A delta szinte egyből „tüdőre megy” 

A delta variáns azért is veszélyesebb, mint az eredeti vírus, mert a tünetei kezdetben nagyon enyhék, szinte nátha-szerűek, ezért nem is gondoljuk, hogy koronavírusosak lehetünk. Akit azonban nem oltottak be, az emiatt is nagyon rosszul járhat, hiszen már csak akkor derül ki, hogy elkapta a fertőzést, amikor nagyon rossz állapotba kerül, azaz megtámadja a tüdejét a delta. 

Az oltások megakadályozzák a súlyos betegséget

Prof. Tóth Sándor a Borsnak elmondta, hogy a korábbiaktól szokatlan módon a vakcinavédelmet is áttörheti a delta variáns, de a hazánkban alkalmazott összes koronavírus elleni oltóanyag védelmet nyújthat a súlyos megbetegedés, a tűdőkárosodás, és a kórházba kerülés ellen, amennyiben megfertőződés előtt négy héttel felvette valaki az legalább első dózist belőle.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek