Az egész falu lemondott már róla, hogy előkerül a hat évvel ezelőtt ellopott öt templomi oltárkép. Értékük több mint ötvenmillió forint.
Ritka eset, hogy a templomból ellopott nagy értékű oltárképek hiánytalanul előkerülnek évekkel később. Császáron is úgy gondolták, hogy a brutális módon lefeszített festmények már nincsenek az országban.
– Egy televíziós műsorban mutatták be az értékes oltárképeket, a tettesek innen vehették az ötletet. El is jöttek turistaként, hogy megnézzék maguknak. Vandál módon gereblyével tépték ki a kereteket a falból, a képeket szikével vagdosták ki belőlük. Felbecsülhetetlen kárt okozva a falunak – mondta el a Borsnak Bene Gyöngyi, a falu polgármestere.
A falubeliek nem tudtak semmit a képekről. Öt éven át üresen állt a templomuk, festmények helyett csak az üres deszka látszott. Később megtörtént a csoda: a rendőrség rábukkant a képekre hiánytalanul. A tettesek lepsényi és seregélyesi lakhelyén tartott házkutatásokon lefoglalták az öt keresett, XVIII. századi Dorfmeister-oltárképet, mellette több XVIII. századi ikont, illetve festményt. Valószínűleg nem tudták értékesíteni.
Különös legenda is övezi a festmények körüli történéseket, melyek az 1919-ben mártírhalált halt plébánosukhoz köthetőek. Wohlmuth Ferencet a Tanácsköztársaság idején Császáron felakasztották, mert idegen nyelven szólalt meg. Hívei egy ideig bujtatták a templomban, aztán megadta magát. A bitófát a mai napig őrzik a templomban. A megemlékezéseken mécseseket gyújtanak érte. Sokan úgy tartják, hogy a mártír a mai napig vigyáz a falura. Író Sándor plébános éppen elődje halálának 95. évfordulóján tudta meg a jó hírt, hogy megvannak a szentképek.
– Tervben volt a pótlásuk, aztán elmaradt. Valahol mélyen mindannyian hittünk benne, hogy így lesz. Nagy örömmel fogadtuk, hogy a restaurálásuk után újra itt magasodnak a templomunkban – tette hozzá az atya.
Dorfmeister István 1761-ben települt Magyarországra. Az egész Dunántúlon alkotott, a 18. század egyik legtermékenyebb hazai festőjévé vált. Főleg azoknak a megrendelőknek dolgozott, akiknek nem volt elég pénzük a divatos bécsi mesterek megfizetésére. A császári templom freskóit 1775 és 1776 között alkotta meg.