Magyarország uniós csatlakozása óta voltak olyan évek, amikor több orvos hagyta el az országot, mint ahány gyógyító végzett az egyetemen. A súlyos rendszerprobléma megoldása egyelőre nem látszik.
Tíz kórháznyi orvos hiányzik a magyar egészségügyből, és a négy hazai orvosi egyetemen már a hallgatók majd fele külföldi, írja a Népszabadság. Az eltelt tíz évben hiába nőtt másfélszeresére az orvosi képzésben résztvevők száma, ez sem tudta enyhíteni a hazai orvoshiányt. 24 szívsebész és 45 érsebész távozott, így hazánkban összesen 40 szívsebész és közel 100 érsebész maradt. Az elvándorlás mérséklődésére nem lehet számítani, ugyanis a fejlettebb országok is orvoshiánnyal küzdenek, és neki is jól jön a fejlődő országokból elcsábított, olcsóbb szakértelem. Magyarországon jelenleg 2-3 ezer orvosi állás betöltetlen, ez tíz megyei kórházat fedhetne le.
Szegeden például még a hatezer forintos órabér ellenére sem találnak szakorvost a sürgősségire, de több százezer állampolgárnak nincs saját háziorvosa sem. A rendszer összetettsége miatt minimum 10-12 évbe telne a változás, ha egy azonnali intézkedéssel megemelnék az orvostanhallgatók számát vagy a képzés hozzáférhetőségét.
A hazai egyetemek is inkább arra törekednek, hogy a finanszírozásuk miatt inkább külföldi hallgatók számára teremtenek helyeket, jelenleg 9000 külföldi hallgató tanul Magyarországon orvosnak, nagyobb részük pedig később elhagyja majd az országot.