Csak dolgozni ment Egyiptomba, mégis ok nélkül lefejezték az Iszlám Állam terroristái a horvát Tomiszlav Szalopeket. A Közel-Keleten sok magyar dolgozik, ahol fogságba eshetnek.
A fiam nem politikus, nem gyűlöl senkit, csak azért ment Egyiptomba, hogy a családját eltartsa, gyerekeit tisztességben felnevelje – ezt mondta a terroristáknak címzett videóján a július 22-én, Egyiptomban elrabolt horvát munkás, Tomiszlek Szalopek apja.
Hiába kérlelték
Az Iszlám Állam egyiptomi csoportját azonban nem hatotta meg a könyörgés, pedig a kétgyermekes horvát férfi életéért a horvát és a bosnyák iszlám felekezetek vezetői is esedeztek. Szalopeket a kegyetlen hóhérok lefejezték, levágott fejét a testére helyezték, az erről készült fotót pedig feltöltötték az internetre. A terroristák eleinte azt követelték, hogy Egyiptom engedje szabadon a börtönökből az összes muzulmán nőt. Végül azzal indokolták a kivégzést, hogy Horvátország részt vesz az Iszlám Állam elleni háborúban, holott ez egyáltalán nem igaz. Közölték a hóhérok neveit is: Dolh Klavh és Aah Saina végzett az áldozattal.
Összetört a család
Szalopek geológusként dolgozott Egyiptomban, egy francia olajipari cégnél. Egyik barátja szeretettel mesélt a férfiről. – Ha hazajött, fiaink a parkban játszottak, mi meg együtt kávéztunk. Kislánya még most is azt hiszi, hogy édesapja napokon belül hazajön, hisz júniusban, amikor legutóbb itthon járt, megígérte neki – mondta a barátja.
Az áldozat felesége, Natasa teljesen összetört. – Még mindig nem hiszem el, hogy Tomiszlav már nem él. Egyszerűen nem megy a fejembe, hogy létezik ember a földön, aki puszta fanatizmusból végez egy ártatlannal – nyilatkozta az asszony.
Magyarok veszélyben?
Sok magyar dolgozik olyan országokban, ahol az Iszlám Állam egyre aktívabb. A Mol például Egyiptomban is rendelkezik telephelyekkel, az észak-iraki Erbíl városában, az Iszlám Állam által veszélyeztetett területen egy irodát is fenntart. Kérdéseinkre a cég közölte: a Mol helyi irodáiba, üzemeibe csak számos ellenőrzőponton át lehet bejutni, a helyi katonaság, rendvédelmi erők által is biztosított védelem pedig a veszélyesebb zónákban az alkalmazottak munkahelyen kívüli mozgására, mindennapjaira is kiterjedhet.
Klórgázt vethetett be az Iszlám Állam az észak-iraki Erbíl közelében szerdán. A kis mennyiségben is súlyos sérüléseket okozó mérgező gáztól hatvan kurd katona szenvedett légúti károsodást. Bagdadból már elindult egy szakértői csoport, hogy kivizsgálják a vegyifegyver-támadás körülményeit. A magyar Országgyűlés áprilisban döntött úgy, hogy – amerikai felkérésre – százötven katonát küld a erbíli kiképzőközpontba, ahol a tervek szerint biztosítási feladatokat látnak majd el.