Ifjabb Bush és Silvio Berlusconi alighanem csúcstartó a diplomáciai protokoll megsértésében, de alig van olyan politikus, aki pályafutása során ne követett volna el hibát.
Szabad a csók?
Vajon bakizott-e azzal Orbán Viktor, hogy kezet csókolt a Budapestre érkező Angela Merkelnek? Akadnak, akik azt állítják, igen, merthogy ezzel a gesztussal a német kormányfő női mivoltát hangsúlyozta, nem pedig politikusi nagyságát. Mások szerint ez egy természetes gesztus, ráadásul korábban a világ vezető politikusai közül többen arcpuszival fogadták a német kancellárt.
Merkel narancsban
És ha már Merkel, akkor említsünk meg egy esetet, amikor magára haragította saját nációját. A futball Eb-n, 2012 júniusában Németország Hollandiával küzdött, és mindkét ország a mérkőzés lázában égett. Tudvalévő, hogy a mélyföldiek válogatottját mezük színe után Oranjénak is nevezik, képzelhetjük tehát a németek felháborodását, amikor aznap kancellárjuk éppen narancssárga kosztümben jelent meg a hivatalos eseményeken. Erre mondják: öngól.
Berlusconira rászólt II. Erzsébet
II. Erzsébet 2009-ben fogadást adott a G20-csúcs vezetőinek. A közös fotóra összeálló politikusok között az amerikai elnök felé fordulva elkiáltotta magát Berlusconi: „Mister Obáma!” A királynő csak ennyit vetett oda: „Mi az? Miért kell kiabálni?”
Berlusconi, a mobilkezű
Meglehet, diplomáciai baklövést követünk el, amikor Berlusconit a nemzetközi diplomácia fekete bárányaként említjük, ám a plasztikai műtétje nyomán ismét hajat növesztő olasz sokat tett ezért.
Néhány éve a világhálót is bejárta az a felvétel, amelyen Merkel a protokoll előírása szerint jó házigazdaként az ajtóban toporogva várta az érkező olasz miniszterelnököt, aki azonban a limuzinból kiszállva még hosszasan telefonált. Merkel várt egy darabig, aztán sarkon fordult és bement az épületbe. Berlusconi 2009-ben a NATO 60. születésnapján tartott megemlékezésen megtette ugyanezt.
A németországi Kehlben csaknem harminc percen át beszélt mobilján, miközben huszonhét állam- és kormányfő várt rá. Végül a vendégek nélküle indultak el a Németországot és Franciaországot összekötő híd közepére, ahol a „családi fotóról” „Gyapjaska” le is maradt.
Obama, a napbarnított
Berlusconival nem lehet betelni: 2008 novemberében a következőt találta mondani Barack Obamáról, aki akkor még csupán elnökjelölt volt: jóképű, ifjú és napbarnított.
Mi is az a bushizmus?
George W. Bush oly sok bakit követett el politikai pályafutása során, hogy diplomáciai merényleteiről könyv is megjelent, Bushizmus címmel. Az angol királynővel több afférja is volt. Egy fogadáson például texasi lazasággal kérdezte meg II. Erzsébettől: „az ön családjában ki a fekete bárány, merthogy nálunk én”.
A brit uralkodót 2007-ben csupán kétszáz évvel öregítette meg, amikor ezt találta mondani: „őfelsége már 1776-ban is együtt ünnepelte az amerikaiakkal a függetlenség kikiáltását”. Azután 1976-ra javított, majd – újabb súlyos sértést elkövetve – rákacsintott a királynőre, mire az zavarában csak ennyit volt képes kinyögni: „Te jó ég!” De Bushnak még erre is volt reakciója: „Felség, most úgy néz rám, mint anya a hülye gyerekére”.
Gyurcsány bakot lőtt
Nagy diplomáciai kalamajka kerekedett Gyurcsány Ferenc meggondolatlan szavaiból 2005-ben. Az akkori magyar miniszterelnök a futballválogatott néhány nappal korábbi mérkőzésére utalva ezt találta mondani egy fogadáson: „a mieink halált megvető bátorsággal küzdöttek az arab terroristákkal szemben”. Az érintett ország hazahívta nagykövetét, a Budapestre delegált arab diplomaták válságértekezletet tartottak, és csak hosszas procedúrával, többszöri bocsánatkéréssel sikerült lecsillapítani a kedélyeket.