Mona Lisa mosolyával akarták boldogabbá tenni az öngyilkosságra készülő embereket 1937-ben. Akkoriban Budapestet az öngyilkosok városának nevezték.
Az ausztrál Sunday Times számolt be arról 1937-ben, hogy Budapest nem csak turistalátványosságairól ismert, az öngyilkosok városaként is bekerült a köztudatba. A legnépszerűbb módszer a Dunába ugrás volt, ami abban az időben annyira elharapózott, hogy a hidak lábánál külön mentőhajók állomásoztak.
Ennél megdöbbentőbb, hogy a korabeli szóbeszéd szerint Seress Rezső Szomorú vasárnap című dala is sokakat késztetett öngyilkosságra. A dal 1933-ban jelent meg, nyolc évvel később az amerikai Billie Holiday is feldolgozta.
A helyzet javítása érdekében – mai szemmel nézve – bizarr megoldással álltak elő. Létrehoztak egy úgynevezett Mosolyklubot, ahol a résztvevőknek többek között Mona Lisa mosolyát is tanították. A klubot egy bizonyos Jenő professzor és egy hipnotizőr alapította, és váratlanul sikeres lett. Azt remélték, hogy Budapest inkább a mosolyok városává válik.
A szakemberek szerint ma sem sokkal jobb a helyzet. Jelenleg másodikok vagyunk a világban az öngyilkossági statisztikákat tekintve.
– A mosolyterápia hatásos, hiszen a mosolynak mindig gyógyító ereje van, akár őszinte, akár erőltetett – véli Csehák Hajnalka pszichológus. – Ma is kezelnek úgy depressziós betegeket, hogy kötelezően előírják nekik, naponta hányszor kell mosolyogniuk. Ugyanakkor csak ez kevés az öngyilkosság megelőzéséhez.