Belső vizsgálat indult a szegedi börtönben azután, hogy pénteken feltételezhetően öngyilkos lett a hummeres gázoló. A rendőrség is eljárást indított, ugyanúgy, mint akkor, amikor a móri mészáros vagy a skálás gyilkos végzett magával.
Az emberek felkapják a fejüket, de nem csodálkoznak, amikor megtudják, hogy egy gyilkosságért évtizedekre vagy életfogytiglanra ítélt ember végzett magával a börtönben. Tanulmányok sora foglalkozik azzal, milyen jelei lehetnek, hogy valaki öngyilkosságra készül. Míg a szabad világban sokszor segélykiáltásokat is küld a környezetének, érezteti, hogy mi foglalkoztatja, addig az, aki a börtönben szánja rá magát a végleges tettre, éppen azért képes bármire, hogy a környezete ne fogjon gyanút.
– Egyáltalán nem lepne meg, ha a boncolás megerősítené, hogy Thomas B. végzett magával – nyilatkozott lapunknak Németh Zsolt kriminológus. – Annak az elítéltnek, aki a szabad életben korábban hozzászokott, hogy maximálisan maga irányítja a saját sorsát, célt ad az öngyilkosság. Egy erős akaratú ember nem képes elviselni, hogy mások döntsenek az életéről. Ilyenkor az, hogy megöli magát, nem egy kétségbeesett lépés, hanem tudatos döntés, ami teljesen összhangban van az addigi életével.
Két emlékezetes eset is megerősíti a kriminológus szavait. A móri mészáros, Nagy László, aki bizonyíthatóan legkevesebb tíz emberrel végzett, 2007. július 13-án lett öngyilkos. Az egykor börtönőrként dolgozó férfi 2002 májusában társával, Weiszdorn Róberttel gyilkolt meg a móri Erste Bankban nyolc ügyfelet és alkalmazottat. Egy évvel később Veszprémben egy postással végzett.
Elfogása után a börtönben naplót írt, amelyet kijuttatott a feleségének. Ebben a gyilkosságokat, amelyeket bizonyíthatóan ő követett el, egy Radó becenevű férfinak tulajdonította. A napló felhasználásával Nothoff Ingrid írt könyvet, Én vagyok a móri mészáros? címmel. A könyv cselekményei alapján még egy gyilkosságot sikerült felderíteniük a rendőröknek.
Nagy László halála után is belső vizsgálat indult a börtönben. Megbízható forrásból tudjuk: tudatosan megtervezett mindent a halálával kapcsolatban. Szándékosan provokálta a zárkatársát, összeverekedett vele az öngyilkosság előtt. Így érte el, hogy egyedül maradjon a zárkájában a Venyige utcai börtönben.
Egy hetven- centis párnahuzatból sodort kötélre akasztotta fel magát. Naplójában azt írta: ha felesége öngyilkosságról kapna hírt, ne higgye el. Megölték, hogy soha ne derülhessen ki az igazság a móri mészárlásról.
Az egykor katonatisztként szolgáló Donászi Aladárt négy ember megöléséért ítélték életfogytiglani börtönre. 1991. június 12-én a Győr és környéke Vízmű dolgozóinak fizetését hozó egyik pénzszállítót gyilkolta meg. Társával, Bene Lászlóval 1992. november 8-án Székesfehérvár és Csór között, a 8-as főút melletti vadászterületen két vadászt öltek meg. 1992. május 11-én Donászi a XI. kerületi Vak Bottyán utcában a Skála áruház bevételét taxival szállító 21 éves egyetemistát lőtte fejbe egy szó nélkül.
Donászi Aladár 1954-ben született Pécsett, apja jogász, anyja pedagógus volt. Katonatisztként követte el első rablásait. Később így beszélt erről a Kisalföld című lap újságírójának: – Az évek alatt felhalmozódott bennem a türelmetlenség és a kitörési vágy. A változtatást, a személyes konfliktusokat nem mertem vállalni. Kész helyzetet akartam létrehozni, ahol nem kell magyarázkodni a családnak, a honvédségnek.
Donászi a börtönben minden szabadidejében olvasott vagy írt. A nyolcvanas években a Börtönújság több cikkét, novelláját és versét közölte. 2001. augusztus 10-én, egy pénteki napon önkezével vetett véget életének. A sopronkőhidai fegyházban lévő zárkájában borotvapengével tizenöt centiméter hosszan két, a bal oldali nyaki fő ütőerét és nyaki izomzatát feltáró metszést ejtett magán, ezek azonnali orvosi beavatkozás mellett is halálos sebek voltak.
A férfi az utolsó estén fél 10-ig tévét nézett, majd a 10 órakor esedékes ellenőrzés szerint lefeküdt aludni. Fél órával később, a következő ellenőrzéskor a börtönőr találta meg Donászi kivérzett holttestét. A többszörös gyilkos az ágy mellett a földön feküdt, fejjel az ajtó felé. A sérülések alapján az orvos szakértő megállapította: Donászi Aladár egy perc alatt elvesztette az eszméletét, négy perccel később pedig beállt a biológiai halál.
A Büntetés Végrehajtás Országos Parancsnoksága a történtek után sajtótájékoztatót tartott, ekkor elmondták: Donászi Sopronkőhidán az utasításokat mindig végrehajtotta, bár azok jogszerűségét olykor megkérdőjelezte. A férfi magatartása nem utalt arra, hogy öngyilkosságra készül, halála napján lánya látogatta meg, de a börtön személyzete akkor sem talált semmi kirívót a viselkedésében.
Donászi Aladár három búcsúlevelet hagyott maga után, kettőt hozzátartozóinak, egyet a sopronkőhidai börtön parancsnokának. Ebben személyes tárgyairól, temetésének körülményeiről rendelkezett, illetve azt kérte, hogy hozzátartozóinak adatait ne hozzák nyilvánosságra.
Visszatérve a 36 éves Thomas B.-re: az osztrák hummeres köztudottan öntörvényű ember volt, aki rosszul bírta a kötöttségeket és szabályokat. A börtönben az is nehezíthette helyzetét, hogy nem tudott szót érteni társaival és fogva tartóival az anyanyelvén. Péntek este 19 óra 39 perckor vesztette el eszméletét, az első vizsgálatok kizárták az idegenkezűséget. A férfit szeptember 25-én első fokon 15 év fegyházra ítélték, ez ellen fellebbezett. A további eljárás azonban halálával okafogyottá válik.