Összesen tizennyolc hamis műkincs miatt emeltek vádat egy kaposvári galériatulajdonos ellen. A lefoglalt festmények közt van egy korábban Rippl-Rónainak tulajdonított alkotás is: a Fekete kalapos nő eredetisége hosszú ideig megosztotta a művészettörténész-szakmát is.
Sorozatban gyártatta a hamis műalkotásokat egy kaposvári galériatulajdonos. D. Ferenc olyan ügyes volt, hogy a szakértőket is megtévesztette. Nagy vihart kavart például egy általa Rippl-Rónai József egyik elveszett művének titulált Fekete kalapos nő eredetiségéről szóló vita. A nemrég vád alá helyezett férfi 22 millióért árulta a képet. Miután tavaly novemberben letartóztatták, azt állította: őt magát is megtévesztették, nem tudta, hogy hamis.
Ezzel szemben a lezárult nyomozás megállapította: a 48 éves kaposvári férfi egész hamisítóhálózatot tartott fenn. Festőket keresett meg, akiket arra kért, hogy ismert művészek stílusában készítsenek képeket. Ez még nem bűncselekmény, de az már igen, hogy később ezekre a művekre hamisított aláírások kerültek és különböző eljárásokkal meg is öregítették ezeket, hogy korhűnek hassanak.
– Az így elkészült műveket neves művészettörténészek „hitelesítették”, a hamisítványok őket is megtévesztették. Volt, aki tévedésével szembesülve elsírta magát – mondta a Zsaru magazinnak Hegedűs Gábor őrnagy, az ügyben eljáró nyomozó.
D. Ferencet pitiáner dolog buktatta le: nem fizette ki a sofőrjét, aki a festőkkel tartotta a kapcsolatot és szállította a kész műveket. Emiatt tett feljelentést, ami után a fenti letartóztatás történt. A hatóság tizennyolc hamis művet foglalt le: köztünk kilenc Rippl-Rónai-, két Mednyánszky-, egy-egy Aba-Novák-, Munkácsy-, Benczúr- és Gulácsy-festmény, valamint három Kovács Margit-szobor. – Galériákban és magánszemélyeknél foglaltuk le a műveket – tette hozzá Hegedűs őrnagy. Hat embertől összesen nyolcvanmilliót csalt ki D. Ferenc, aki ellen csalás miatt vádat emeltek. Az ügyészség végrehajtandó szabadságvesztést és 61 millió forint vagyonelkobzást kért ellene, a bírósági eljárás októberben kezdődik.