Aktuális

Saeed: nem minden afrikai ebolás!

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2014.09.16.

Mindenki az ebolától retteg, arra pedig sokszor furcsán néznek, aki fertőzött országból érkezik. Mindezt Saeed, a Debrecenben tanuló nigériai orvostanhallgató is megtapasztalta, akivel az egyik magyar ismerőse telefonon közölte, majd akkor találkozzanak, ha letelt az ebola lappangási ideje…

Féltjük magunkat az ebolától. Okkal, ok nélkül. Ennek a következménye, hogy olyanokat is megbántunk, akiknek csak annyi a „bűnük”, hogy Afrikából érkeztek hozzánk. Saeed Abdulhamid Saeed 2008 óta orvosnak tanul Debrecenben. Ha minden jól megy, sebész vagy nőgyógyász lesz belőle. Ő Nigériában született, ott, ahol már találtak ebolás beteget, nyolcan pedig meg is haltak. Saeed a nyár szünet után érkezett vissza a cívis városba. Eszébe sem jutott, hogy furcsán néznek majd rá, mégis megtörtént…

Csak két államban találtak fertőzöttet

– Az egyik diáktársam azt mondta a telefonba, majd akkor találkozzunk, ha letelt az ebola lappangási ideje. Nagyon megbántott ezzel a megjegyzésével, éppen ezért jó, hogy más itt tanuló afrikai védelmében is elmondhatom, mi hogy éljük meg az ebolapánikot – kezdi Saeed, akinek amúgy a nigériai légitársaságnál dolgozik az édesapja, és csak tíz napra utazott haza szülôvárosába, a nővére esküvőjére.

Kézmosás a bankban 

– Ha a debreceni „barátom” végighallgat, elmondtam volna neki, hogy a közel száznyolcvanmilliós Nigériában eddig csak 21 ember kapta el az ebolát. Azt is elmondtam volna, hogy én pontosan 1200 kilométerre voltam a fertőzésben érintett helyektől. Nigériának 37 állama van, ebből csak kettőnél találtak fertőzött embert. Északon, ahol én laktam fiatalkoromban – és most is eltöltöttem tíz napot – kulturáltabb körülmények között élnek az emberek, nincs akkora szegénység.

– Nálunk – Kanónak hívják a várost – minden óvintézkedést megtettek, a bankokban, ahol pénzzel bánnak az emberek, külön kitettek vizet és szappant, hogy mindenki kezet moshasson, az utcákat pedig kiplakátolták azzal, hogyan előzhető meg a fertőzés. Ha a debreceni barátom meghallgat, azt is elmondtam volna neki: tőlünk akkora távolságra volt a fertőző vidék, mint Budapest Berlintől…

Mesterségesen robbantották ki?

Saeed azt is elmesélte, milyen vizsgálatokon kellett átesnie, amikor visszatért Magyarországra. Mint minden, ideérkező külföldi diáknak, neki is részt kellett vennie egy általános orvosi vizsgálaton, ahol vért is vettek tőle. Az afrikai diákoknak pedig pluszba adtak egy e-mail címet, ahol jelentkezniük kell, ha az ebola tüneteit észlelik magukon.

– Gyorsan hozzáteszem: az egyetlen rosszízű megjegyzés mellett nem ért megkülönböztetés, bár Debrecen nem annyira befogadó város, mint Pécs vagy Szeged, de ennek semmi köze az ebolapánikhoz.

Saeed egyébként nem hisz az összeesküvés-elméletekben, de megosztotta velünk az afrikai teóriát. Eszerint a mostani ebolajárványt mesterséges úton robbantották ki. Biztosan tudja ugyanis, hogy ahol először jelent meg a betegség, ott és akkor pont nyugati cégek orvosai kísérleteztek.

– Afrikában, ahol már több ezer ember meghalt, nehezen emésztik meg, hogy a két amerikai orvost, akik megfertőződtek, gyorsan hazavitték, kaptak egy gyógyszert, és meggyógyultak. Olyan ez, mintha már tesztelték volna az anyagot, és tudták volna, hogy milyen hatása lesz. Remélem, nem lesz igazuk azoknak, akik ezt állítják…

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek