Aktuális

Tilos a drónnal mások magánéletét kifürkészni

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2014.07.17.

Legalább akkora változást hoznak mindennapi életünkbe a kis robotrepülőgépek, azaz a drónok, mint a mobiltelefon vagy a tabletek – vélekednek a technikai fejlődés hívei. Ám mint minden eszköz, ez sem csak jó célra használható. Beláthatnak vele az udvarunkba, leleplező felvételt készíthetnek a magánéletünkről.

Ma már nálunk is bárki vásárolhat drónt. Egyelőre elsősorban olyan szervezetek élnek ezzel, amelyek tudományos vagy ipari céllal alkalmazzák – például a nemzeti parkok közül elsőként a Körös-Maros Nemzeti Park, amelyik természetvédelmi célokra tavasszal vett egy amerikai készüléket –, de hamarosan elterjedhet a civil életben is. Ráadásul ma már kémeszközökhöz is bárki hozzájuthat.

– A Római Szerződés előírja, hogy olyan terméknek az árusítását, amit egy tagországban legálisan forgalmaznak, nem korlátozhatja más tagállam sem – tudtuk meg a Belügyminisztérium sajtófőosztályán. A kémeszközök ára ötezer forinttól indul, alakjuk is modernizálódik: van pendrive, kulcstartó és inggomb formájú is, éjjellátó, full HD minőségű már tizenháromezer forintért. Más kérdés, hogy mire alkalmazhatjuk.

– Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához szükséges az érintett személy hozzájárulása. Akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért – figyelmeztet a hatóság.

A kamerával, kémeszközzel felszerelt drónok sérthetik a privát szférát, ugyanis képesek kerítéseken átrepülni, emeleti lakásokba bekukkantani. Felemelkedhetnek száz méter magasra, és eltávolodhatnak az irányítójuktól száz­ötven méterre. Áruk huszonötezer forint körül indul, a komolyabbak száz­ezerbe, a profik akár több millióba is kerülhetnek. Röptetésükhöz egy 1995-ös törvényt kellene betartani, és vagy a légügyi hatóságtól vagy a helyi önkormányzattól kellene engedélyt kérni.  

– Ez a fennálló szabályozás értelmében minden drónra igaz, de betarthatatlan. A hatóságokat foglalkoztatja az ezzel kapcsolatos szabályozás – közölték kérdésünkre a minisztériumban.

– A helyzet ennél egyszerűbb, az eddigi törvények mindent lefednek – állítja Pál Tamás, aki forgalmaz és készít is drónokat. – Én mindenkinek azt tanácsolom, hogy ne otthon, hanem modellrepülőtéren próbálja ki a gépét. Magára vessen, aki ezt nem tartja be! Ha valaki otthon akarja használni, akkor kérjen rá engedélyt! Az biztos, hogy sok területen nagy segítség egy ilyen szerkezet. Akár eltűnt személy felkutatására, akár mezőgazdasági munkák felmérésére, fényképek készítésére is kiválóan alkalmas, de sportesemények közvetítésénél is használják. A privát szféra megsértése azonban szigorúan tilos.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek