Kétmillió forintba volt P. Richárd családi nyaralása, bár nem így tervezték. A férfit Tunéziában már a repülőtéren megbilincselték, a hét napból hatot a börtönben töltött a tengerpart helyett.
Kedvesével és két gyermekével Tunéziában szeretett volna pihenni P. Richárd, de a nyaralás számára már a monastíri reptéren véget ért: bilincsbe verték, és elszakították a családjától.
– Azt mondták, az én nevemmel, születési dátumommal 2009 óta köröznek egy franciát, aki 2006-2009 között kilencszer csempészett autókat Tunéziába – idézte fel a Borsnak. – Hiába mondtam, hogy sosem jártam Tunéziában, fogdába kerültem. Tíz másik helyi rabbal töltöttem az éjszakát a földön, egy koszos pokrócon. Másnap Tuniszba vittek, ahol állítólag várt a bizonyíték: a csempészéshez használt útlevél másolata, benne a képemmel, adataimmal, ujjlenyomatommal. Tolmács, ügyvéd nem járt, csak a magyar konzullal tudtam beszélni. Mire odaértünk, már nem volt sem útlevél, sem fénykép, sem ujjlenyomat. Addigra már azt mondták, magyarként köröztek. Szombat volt, közölték, hétfőn bíróság elé állok.
A tárgyalásra a férfi Németországban élő édesanyja küldött egy helyi ügyvédet. Ő annyit közölt: „nem állunk jól”. – Tolmácsot saját pénzből kellett fizetnem. Kértem, mutassák meg az állítólagos bizonyítékokat. Elemeztem a vád ellentmondásait. A tárgyalást csütörtökre napolták, és visszaengedtek a családomhoz. Aznap reggel az ügyvédem ment be a bíróhoz, egy óra múlva pedig azzal jött ki: ha átutalunk ezer eurót, szabad vagyok – magyarázta Ricsi.
Ismét az édesanyja segített. Másnap letelt az egyhetes nyaralásuk. Ricsi azonban majdnem visszakerült a börtönbe. – A reptér rendszerében továbbra is körözött személyként tartottak nyilván. Az ügyvédemet kellett noszogatni, hogy faxolja el a szükséges papírokat. Az utolsó pillanatban sikerült. A papírokat azonban nem hozhattam haza, elvették tőlem – állítja Richárd, akinek volt utasbiztosítása, de biztosítójával még nem beszélt. Megkérdeztük Magyarország tunéziai konzulját, mire számíthat. – Nem áll jogomban nyilatkozni, csak annyit mondhatok, hogy a nagykövetség valóban az említett állampolgár segítségére volt – közölte Rétházi György.
2011-ben Tunézia volt az Arab-tavasz első országa. A forradalom megdöntötte a korrupt diktátor, Ben Ali hatalmát. A demokratikus átmenet azonban különböző csoportok hatalmi harcaiba torkollt, ahol az is mindennapos, hogy fegyveresek támadnak egy miniszter házára, vagy ellenzéki vezetőket tesznek el láb alól. 2011 januárja óta öt miniszterelnököt fogyasztott el az ország, noha a tavasszal megalkotott új alkotmány biztató a jövőre nézve. Tunéziát utazási szempontból a fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok közé sorolja a külügyminisztérium.