Mindössze két éve kezdett íjászkodni Farkasné Tóth Katalin, és négy kategóriában ő tartja az országos csúcsot. A fiát kísérte edzésekre, amikor ő is íjat ragadott. Hamar kiderült, hogy a felsőtárkányi anyuka őstehetség.
A Farkas család udvarában gyakori látvány, hogy nyílvesszők záporoznak. A szomszédok ilyenkor jól tudják: Katalin versenyre készül. A kormánytisztviselőként dolgozó anyuka véletlenül került a sportág közelébe két évvel ezelőtt.
– Igazából csak azért kezdtem el az íjászatot, hogy amíg Balázs fiamat kísérem a versenyekre, ne unatkozzak. Először a férjem próbálta ki a sportot, utána én is. Azóta mindketten abbahagyták, de én maradtam – emlékszik vissza Katalin.
Tehetsége hamar megmutatkozott, legelső versenyén mindössze néhány hónap tanulás után indult, úgy, hogy addig soha nem lőtt még 18 méterre. Egyből a második helyen végzett. A legnagyobb elismerést azzal vívta ki, hogy hat hónap íjászkodás után Európa-bajnoki bronzérmes lett.
– Az edzőmre hallgatok, amit ő mond, azt mindig megfogadom. Egy lövés teljes koncentrációt igényel, elég, ha egy pillanatra nem figyelek, és máris félremegy – teszi hozzá az Unicornis Íjász Sportegyesület rekordere.
Katalin tavaly nyolc aranyat, három ezüstöt és öt bronzérmet vitt haza, idén pedig nyolc versenyéből már hetet megnyert. Pusztai íjjal lő, ez annak a mása, mint amivel a honfoglaló magyarok a vadakat elejtették. Részt vett történelmi versenyeken is, ott korhű ruhákban lépett pályára.
– Szerencsés vagyok, hiszen a család teljes mértékben támogat. Az íjászat olyan sportág, amit a család minden tagja űzhet kortól függetlenül. Nálunk is így van, egy verseny kellemes, közös családi program, legyen az történelmi viadal egy várban, 3D-s verseny az erdőben vagy pályaverseny egy sportpályán piknikezve.