Seszták Miklós (Fidesz) ügyvédként számos vállalkozás alapításában vett részt, amelyek közül meglepően sok végezte cégtemetőben, lerázva magáról a magyar adóhatóságot. Seszták ma fejlesztési miniszter, a parlament egyik leggazdagabb tagja.
Seszták Miklós évekig volt részese olyan vállalkozások alapításának, amelyek szinte kivétel nélkül cégtemetőkben végezték – írja az Index. A kisvárdai ügyvéd előbb képviselő, majd egy hónapja fejlesztési miniszter lett.
Számos céget jegyzett be, ezek egyik csoportját többnyire három városi címre, a Gagarin és a Somogyi utcába, illetve a Litki útra. Csak az utóbbi helyre 550 vállalkozást. A cégalapításokban 2001–2003 között járt el. Többnyire orosz és ukrán tulajdonosokkal, akik közül sok el is tűnt a magyar hatóságok szeme elől. A bt.-k túlnyomó részét az évek során fel is számolták.
Seszták az esetekről ügyvédi titoktartásra hivatkozva nem nyilatkozik. A kormány kérdésünkre eddig nem válaszolt.
Kinek volt mindez az érdeke?
De mire volt jó ez az egész? A Népszabadság 2005-ös riportja adhat választ a kérdésre. Az újság a kézbesítési megbízottként működő, a cégalapításoknál tolmácsként részt vevő nőt faggatta, aki nem tudta megmondani, hány cég is van bejelentve a lakásába.
Szerinte egy értékesítési hálózathoz kellett a több száz vállalkozás. Ám ennél valószínűbb, hogy a cél az volt: az akkori Apeh számára elérhetetlen, unión kívüli oroszok és ukránok nevében lehessen kevéssé átlátható üzleti tevékenységet folytatni. A cégek mögött valójában magyarok állhattak.
Orosz strómanok
Az egyik cég nyilvános dokumentumai jól mutatják, mik történtek. Az Alba Network Bt.-t 2002-ben jegyezték be. Illatszer-kereskedelem, fordítás, ügynöki munka szerepelt a tevékenységei között. Alapítói a félmilliós lakosú, oroszországi Razany városában élnek, Kisvárdától 1765 kilométerre és mintegy huszonkét órányi autóútra.
A cég ügyeit Velieva Albina a vele egy razanyi lakótelepi lakásban élő Velieva Larisával intézte. Évek múltán kiderült, nem adtak be bevallásokat, a magyar bíróság ezért százezer forint bírságot szabott ki. Végül pedig végrehajtót küldött rájuk. De semmi értéket, lefoglalható ingóságot nem találtak a Kisvárdán bejegyzett címen. Velieváék – úgy tűnik – csak a nevüket adták a céghez, más közük nem volt hozzá. Strómanok voltak.