A dán professzorra annyira hasonlít a gépklónja, hogy az egyetemisták is csak nagy nehezen vették észre, hogy nem az igazi tanáruk tartja az előadást.
Amikor a 46 esztendős Henrik Schärfe bemegy az irodájába, ott találja magát az íróasztala mögött – írja szellemesen a Bild című német napilap a dán professzorról, aki megépítette saját robothasonmását. A Geminoid DK nevet adta a rá megszólalásig hasonlító gépklónra, amely a Guinness Rekordok Könyve szerint a világ legélethűbb androidja.
Geminoid DK természetes módon mozgatja a fejét, elképesztő az arcmimikája, és úgy pislog vagy mosolyog, mint egy élő ember. Beszélni is tud. Schärfe professzor a laptopján irányítja hasonmását, amit USB-kábellel csatlakoztat rá, így hangját a gép hangszórói közvetítik. A robot ajkai a kiejtett hangokat követve mozognak.
Olyan megdöbbentő a hasonlóság az élő és a mű prof között, hogy amikor egy alkalommal az aalborgi tudós helyett a robotja tartott előadást a hallgatóknak, a teremben lévő 150 egyetemista jó részének csak 45 perc után kezdett derengeni, hogy nem élő személy az előadó.
A dán informatikusnak ez egy fontos kísérlete volt. Azt kutatja ugyanis, hogy miként reagálnak emberek a robotokra. – Eljön az idő, amikor egyre többünknek lesz egy ilyen androidja otthon. Ildomos tudni, milyen géppel érezzük jól magunkat – magyarázza Schärfe.
A gépember mindenesetre még kicsit drága egy átlagos háztartásnak: 150 ezer euróba – több mint 46 millió forintba – került a megépítése a hozzá tartozó kütyükkel együtt. Japánban alkották meg 9 hónap alatt.